شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۱۱:۴۹

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از کاهش 50 درصدی علوفه در سطح مراتع استان سمنان خبر داد و گفت: ادامه روند…

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از کاهش 50 درصدی علوفه در سطح مراتع استان سمنان خبر داد و گفت: ادامه روند خشکسالی وضعیت بحرانی در مناطق ییلاقی سمنان ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه سمنان، سید حسن میرعماد به خشکسالی و خسارات ناشی از آن در سطح استان اشاره و اظهار کرد: 98 درصد از سطح استان سمنان را منابع طبیعی تشکیل می‌دهد که طی خشکسالی‌های اخیر بیش از 50 درصد از مراتع استان آسیب دیده است.

وی اظهار کرد: با ادامه این روند، وضعیت بحرانی در بخش‌های زراعی ، دامداری و… مناطق ییلاقی تداوم خواهد داشت.

مدیرکل اداره منابع طبیعی استان، افزود: در استان سمنان 352 هزار هکتار جنگل با پوشش گیاهی متنوع وجود دارد که آتش‌سوزی، منجر به آسیب‌ قابل توجهی به بافت‌های آن شده و لذا احتمال وقوع مجدد آن زیاد است.

میرعماد در خصوص اقدامات انجام گرفته برای جلوگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌های این استان، گفت: در این زمینه آموزش نهادهایی چون ارتش، هلال احمر، بسیج و سایر نهادهای مردمی طی سال صورت گرفته و با توجه به امکاناتی که در اختیار دهیاری‌ها قرار داده شده است خسارات ناشی از آتش‌سوزی در مقایسه با گذشته کاهش چشم‌گیری داشته است.

وی یکی از اقدامات این اداره کل را انجام طرح‌های آبخیزداری عنوان و تصریح کرد: با اجرای این طرح‌ها و برنامه‌ها، تا حدودی از حجم خشکسالی و کمبود آب کاسته می‌شود. ضمن اینکه در منطقه حفاظت شده خارتوران که بارندگی‌های نامنظم و پراکنده دارد طرح‌هایی عملیاتی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان یکی از اقدامات اساسی در جهت حفاظت از منابع طبیعی این استان را سند دار شدن مراتع و استان عنوان کرد و گفت: آبخیزداری از جمله اولویت‌های استانداری سمنان در سال جاری است لذا تلاش و اعتبارات در نظر گرفته شده برای طرح‌های آبخیزداری در سال جاری تا 3.5 میلیارد ریال افزایش داشته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *