سه شنبه، ۲۲ فروردین ۹۶ - ۱۰:۴۱
کاکل بلوطی

پرنده ای که در تصاویر می بینید لیکویی کاکل بلوطی نام دارند که نام علمی آن نیز Pomatostomus ruficeps است، محققان دانشگاه اکستر و…

پرنده ای که در تصاویر می بینید لیکویی کاکل بلوطی نام دارند که نام علمی آن نیز Pomatostomus ruficeps است، محققان دانشگاه اکستر و دانشگاه زوریخ با استفاده از تحلیل های آوایی، مشاهدات طبیعی و مجموعه ای از آزمایش های بصری توانایی استفاده از زبان را در این پرندگان کشف کرده اند. طبق یافته های محققان این موجودات از عناصر آوایی (A و B) با ترتیب های مختلف (AB یا BAB) استفاده می کنند تا دو آوای صوتی با کاربرد متفاوت تولید کنند. این یک کشف بسیار جالب است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

این که ثابت شود که یک پرنده توانایی صحبت کردن را دارد و یا اینکه بشنویم یک پرنده نت ها را به هم می چسباند و آوازی تولید می کند غیر معمول نیست اما به گفته ی سرپرست این تحقیقات در دانشگاه زوریخ این آوازها حامل معنای خاصی نیستند و تغییر ترتیب نت ها پیغام کلی را تغییر نمی دهد.

اما پرندگان لیکویی با تولید صدا آواز نمی خوانند. صوت هایی که تولید می کنند با هم تمایز دارند و محققان معتقدند که این پرندگان با تغییر ترتیب صوت ها می توانند معانی متفاوتی را از آواهای صوتی موجود تولید کنند. البته انواع پیغام هایی که این پرندگان تولید می کنند در برابر زبانی که انسان ها استفاده می کنند ابتدایی و ساده است.

در تحقیقات به عمل آمده بر روی کاکل بلوطی و این کشف جامعه ی علمی را از دو نظر شگفت زده کرده است:

– اول اینکه به انسان ها این شانس را می دهد که بررسی کنند که انسان های اولیه چگونه در مراحل ابتدایی زبان را تولید کرده اند. – دوم اینکه به آن ها گونه ای جز انسان را معرفی کرده است که می تواند از زبان استفاده کند. باید امیدوار باشیم که این پرندگان با انسان ها دشمنی نداشته باشند وگرنه شاید نظریه ی آلفرد هیچکوک در مورد غلبه ی پرندگان محقق شود؟

[highlight]منبع[/highlight]   lynxeds

یک دیدگاه برای “کاکل بلوطی، پرنده ای که مثل انسان ها آوا و زبان خاصی دارد + عکس”

  1. کوشا گفت:

    گنجشک خودمون نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *