پنجشنبه، ۰۹ مرداد ۹۳ - ۰۵:۱۲

دوران بارداری یکی از حساس‌ترین و مهمترین دوران زندگی است و مراقبتهای ویژه‌ای را می‌طلبد. یکی از مراقبت‌ها در طی بارداری جلوگیری از…

دوران بارداری یکی از حساس‌ترین و مهمترین دوران زندگی است و مراقبتهای ویژه‌ای را می‌طلبد. یکی از مراقبت‌ها در طی بارداری جلوگیری از ابتلا به کبد چرب است که در صورت ابتلا مشکلات زیادی برای خانم باردار به وجود می‌آید.

امیر حسین فقیهی متخصص گوارش و کبد، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: عوامل متعددی در بروز کبد چرب دخالت دارند، از  جمله افزایش وزن و چاقی، دیابت، افزایش تری‌گلیسیرید، مصرف داروهایی مثل کورتون، کاهش یا افزایش وزن سریع و کم کاری تیروئید که در پی این مشکلات، چربی در سلول‌های کبدی تجمع پیدا می‌کند و منجر به بروز کبد چرب می‌شود.

فقیهی در ادامه گفت: گروهی از خانم‌ها قبل از بارداری، کبد چرب دارند و در هنگام بارداری هم افزایش ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون کبد چرب را در این گروه تشدید می‌کند.

ضروری است که این گروه از خانم‌های باردار، با پزشک متخصص تغذیه در تماس باشند و با رعایت رژیم غذایی کم چرب و انجام فعالیت بدنی مناسب، از افزایش وزن زیاد طی این دوره جلوگیری کنند تا مشکلات ناشی از کبد چرب در آن‌ها تشدید نشود.

این متخصص تغذیه اظهار داشت: در گروهی ازخانم‌ها، بارداری باعث کبد چرب می‌شود که این مشکل معمولا پس از زایمان رفع شده و برای جنین هم خطر‌‌آفرین نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *