پنجشنبه، ۲۶ تیر ۹۳ - ۰۷:۵۸

به گزارش ایرنا، ضیافت افطاری که شامگاه چهارشنبه به همت نهاد کتابخانه های شهرستان مهیا شده بود با کمک خیرین، مجمع خیرین کتابخانه…

به گزارش ایرنا، ضیافت افطاری که شامگاه چهارشنبه به همت نهاد کتابخانه های شهرستان مهیا شده بود با کمک خیرین، مجمع خیرین کتابخانه ساز و کمکهای کتابداران قدس تامین مالی شده بود و امسال هفتمین سال برپایی آن بود.

فرماندار قدس با حضور در این ضیافت گفت: در این شهرستان حدود پنجاه هزار جلد کتاب موجود است که با توجه به جمعیت 350 هزار نفری قدس، سرانه کتاب در این شهرستان کم است به این علت که به ازای هر نفر باید یک و نیم جلد کتاب داشته باشیم.

«نورمحمد فردی» با اشاره به کتابخانه های موجود در قدس، گفت: در این شهرستان شش کتابخانه وجود دارد که سه کتابخانه نهادی و سه کتابخانه متعلق به شهرداری است، 15 مسجد نیز دارای کتابخانه است.

وی کتابخانه را یکی از مکان های بسیار مهم برای تغذیه روح و روان دانست و افزود: برای پویایی جامعه و تربیت بهتر جوانان به عنوان آینده سازان هر کشور حمایت از کتاب و کتابخوانی اهمیت زیادی دارد.

فرماندار شهرستان قدس بر اساس آمار موجود تعداد اعضای کتابخانه های شهرستان را بیش از 9 هزار عضو اعلام کرد و گفت: این تعداد عضو نسبت به جمعیت شهرستان آمار کمی است، باید تلاش شود که فرهنگ کتاب و کتابخوانی رواج یابد و با تجهیز کتابخانه ها مردم را تشویق به عضویت و استفاده بیشتر از این فضای های فرهنگی کنیم.

وی تصریح کرد: عناصر قدرت در دنیا سه چیز است، قدرت، ثروت و دانایی بر این اساس کسی که دانا است قدرت نیز دارد، علاوه بر این کشور و فردی که داناتر است قدرتمند تر نیز هست و یکی از منابع دانایی مطالعه کتاب است.

فرماندار قدس از وجود هشتاد و پنج هزار دانشجو و دانش آموز در این شهرستان خبر داد و گفت: با این تعداد دانشجو در قدس انتظار می رود مسوولان مربوطه در امر کتابخانه ها تلاش بیشتری برای استفاده این افراد را از فضا و امکانات کتابخانه ها فراهم آورند.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: از دیگر کارها فرهنگی صورت گرفته در این ماه مبارک برپایی نمایشگاه قرآن است که بازدید از آن را به همه توصیه می کنیم.

فرماندارشهرستان قدس مسایل فرهنگی را بر مسایل اقتصادی اولویت داد و اضافه کرد: نقش مسایل فرهنگی مثل نفس کشیدن انسان است که باید مورد توجه و عنایت قرار گیرد، بنابراین هر چقدر فعالیت فرهنگی انجام شود بازهم جای کار وجود دارد.

وی با تشکر از فعالیت مسوولان نهاد کتابخانه های شهرستان گفت: سال گذشته پنج جلسه انجمن نهاد کتابخانه ها برگزار شد که درصد بالایی از برنامه های در نظر گرفته شده محقق شد.

فردی با تاکید بر لزوم تقویت فرهنگ کتابخوانی گفت: نیم درصد عوارض دریافتی باید توسط شهرداری به کتابخانه ها برای افزایش سرانه مطالعه داده شود که با جلسات مشترک با شهرداری مقرر شده که این امر تحقق یابد.

فرماندار قدس که در جمع مردم این شهرستان صحبت می کرد، با عنایت به فرمایشان مقام معظم رهبری گفت: روز جهانی قدس را فراموش نکنید چرا که امسال با توجه به حملات رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع اهمیت آن بیشتر شده است.

وی با اشاره به تقارن این حملات در ایام ماه مبارک رمضان گفت: امسال مردم مسلمان غزه با خون افطار می کنند، بنابراین باید نفرت خود را نسبت به رژیم اشغالگر قدس بیش از گذشته نشان دهیم.

وی افزود: در راستای حمایت از این مردم و اعتراض به این تجاوز که نتیجه آن به خاک و خون کشیده شدن زن و مرد و پیر و جوان است، باید راهپیمایی روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان با شرکت شما شهروندان با شکوه تر از هر سال برگزار شود.

در این مراسم فرماندار و همراهان، اعضای شورای اسلامی شهر و ریاست شورای شهرستان، رییس اداره ورزش و جوانان، مدیر اداره آموزش و پرورش و معاون پرورشی این اداره و مردم شهرستان قدس حضور داشتند.

معاون رییس نهاد کتابخانه های شهرستان قدس که با کمک همکارانش میزبان این مراسم بود، گفت: هدف از برگزاری ضیافت افطار امسال علاوه بر تداوم این سنت حسنه که چند سال است از سوی نهاد کتابخانه ها برگزار می شود، معرفی مجمع خیرین کتابخانه ساز شهرستان بود.

«زهرا یوسفی» با بیان وجود 9 هزار عضو کتابخانه ها گفت: مهمانان شرکت کننده در مراسم افطاری را از میان این افراد انتخاب کردیم و 250 نفر از مستضعف ترین خانواده ها، افراد تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد امام (ره) و بیماری های خاص و سادات انتخاب و برای شرکت در این ضیافت دعوت شدند.

یوسفی در مورد هزینه های برگزاری مراسم افطار گفت: خیرین شهرستان، مجمع خیرین کتابخانه ساز و کمکهای کتابداران هزینه های برپای این ضیافت را پوشش داد.

وی همچنین از برگزاری مهمانی رمضان در کتابخانه های عمومی از هشت تیر تا شش مرداد خبر داد و افزود: این برنامه همراه با مسابقه نقاشی ویژه کودکان و نوجوانان و مسابقه مکتوب قرآن کریم ویژه بزرگسالان است و جوایز ویژه ای نیز برای برگزیدگان در نظر گرفته شده است.

این مراسم همراه با شعر خوانی شاعر اهل بیت و عضو مجمع خیرین کتابخانه ساز و مداحی همراه بود.

تهرام/5570/ 699

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.