دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۹

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب تاریخ فرهنگی ایران مدرن تألیف نعمت الله فاضلی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی فردا سه شنبه 3…

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب تاریخ فرهنگی ایران مدرن تألیف نعمت الله فاضلی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی فردا سه شنبه 3 تیر با حضور داریوش رحمانیان استاد تاریخ دانشگاه تهران، محمد سعید ذکایی استاد دانشگاه علامه طباطبایی و علیرضا ملایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی در کتابخانه ملی ( بزرگراه حقانی، کتابخانه ملی، سالن اجتماعات، ساعت 16 تا18) برگزار می شود. 

این کتاب تحلیل‌های گفتمانی و توصیف‌های مردم نگارانه درباره جلوه‌های خاصی از زندگی و فرهنگ در ایران معاصر است. جلوه‌هایی که نه مورخان تاریخ امروز ما و نه محققان علوم اجتماعی به دیدن و نشان دادن آنها به روش مذکور تاکنون تمایل جدی و کافی نشان نداده‌اند.

وی در تشریح رویکرد این کتاب می گوید: منظورم این نیست که درباره مسجد، کتاب، بدن، حافظه، موسیقی، خانواده یا موضوعات دیگر این کتاب چیزی گفته یا نوشته نشده است. مسلم است که انبوهی از متون درباره هر کدام از این موضوعات موجود است و من نیز هنگام بحث درباره هر کدام از موضوعات به بسیاری از آنها اشاره و استناد کرده‌ام، اما متن های موجود اغلب یا تاریخ نگارانه اند و فاقد درک نظری معین و محروم از تحلیل تاریخی و یا بررسی‌های تجربی کمی و پیمایشی اند.

فاضلی درباره عنوان کتاب تصریح می کند که عنوان این کتاب را تاریخ فرهنگی ایران مدرن گذاشته ام تا رویکرد حاکم بر کلیت کتاب را بیان کنم، هرچند شاید عنوان تحولات فرهنگی ایران مدرن نیز می‌توانست بیان کننده محتوای اصلی آن باشد. به این دلیل تاریخ فرهنگی را انتخاب کردم که چند هدف را دنبال کنم: نخست اینکه تاریخ فرهنگی در ایران هنوز چندان شناخته شده نیست و ضرورت دارد که آن را به مخاطبان فارسی زبان معرفی کنیم. دوم اینکه تلاش کرده‌ام به کمک مفهوم تحلیل گفتمان، چشم اندازی تاریخی از تاریخ اکنون ایران معاصر عرضه کنم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.