دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۱۳

به گزارش حوزه ادبیات باشگاه خبرنگاران به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نشست «بررسی کتاب و کتابخوانی…

به گزارش حوزه ادبیات باشگاه خبرنگاران به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نشست «بررسی کتاب و کتابخوانی در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» با حضور «محسن مؤمنی شریف» رییس حوزه هنری، حجت الاسلام «محمدکاظم شمس» عضو هیات امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی و «علیرضا مختارپور» عضو هیات خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در غرفه سوره مهر برگزار شد.
 
مؤمنی شریف با بیان اینکه نمایشگاه کتاب فرصتی برای پرداختن به مقوله کتاب است، گفت: گستردگی فرهنگ تا جایی است که اقتصاد تابعی از فرهنگ محسوب می‌شود. فرهنگ معادل آموزه‌های دین اسلام است، زیرا مسائلی مانند حکومت، سیاست، قضاوت در فرهنگ جای می‌گیرد، اما امروز با تجزیه کردن فرهنگ فقط بخش محدودی از آن برای مردم تعریف شده است.
 
وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری و پرداختن بیشتر به فرهنگ ادامه داد: امسال باید به فرهنگ، به ویژه بخش‌های مهجور مانده آن توجه بیشتری شود. بنابراین کتاب به عنوان مادر تمدن‌ها و بخش مظلوم و مهجور فرهنگ باید جایگاه ویژه‌ای پیدا کند.
 
رییس حوزه هنری تاکید کرد: مشکلات کتاب تا جایی است که باید کارگروه ویژه‌ای برای بررسی مشکلات تشکیل دهیم. رهبر معظم انقلاب اسلامی در اوایل انقلاب به مشکل کاغذ و لزوم برطرف کردن آن اشاره کردند. اگر همان موقع راه حلی اساسی برای برطرف کردن این موضوع در نظر گرفته می‌شد، ما امروز با بحران کمبود کاغذ روبه‌رو نبودیم.
 
وی در پایان سخنانش، درباره وضعیت ترجمه هم گفت: در زمینه تولیدات داخلی وضعیت قابل قبولی داریم، اما باید توجه بیشتری به ترجمه داشته باشیم. ما در حوزه هنری روی آثار انگلیسی، عربی، ترکی استانبولی، اسپانیایی و اردو تمرکز کرده‌ایم. از ناشران دیگر هم انتظار می‌رود تا به سراغ کتاب‌های خوبی بروند که تا کنون به فارسی ترجمه نشده‌اند، زیرا اگر نگاهمان را در این زمینه جدی نکنیم، با شکست مواجه خواهیم شد.
 
حجت الاسلام محمد کاظم شمس عضو هیات امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه وضعیت نشر در شرایطی مناسبی قرار ندارد، گفت: اگر بخواهیم شاهد تحولی در حوزه نشر باشیم باید شرایط را برای مستقل شدن این حوزه فراهم کنیم اما در کنار این استقلال باید نظارت و حمایت نهادهای دولتی را هم داشته باشیم.
 
عضو هیات امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی درباره بهبود بخشیدن شرایط ناشران اظهار کرد: ناشران متولیان اصلی کتاب هستند بنابراین باید به عنوان هدف اصلی در زمینه بهبود شرایط کتاب قرار بگیرند. در کنار بهبود شرایط ناشران ما باید توجه ویژه به بهبود زیرساخت‌ها داشته باشیم.
 
حجت الاسلام شمس نیز در این نشست، عرضه نامناسب کتاب را بزرگ‌ترین مشکل حوزه اقتصاد نشر تلقی کرد و توضیح داد: باید با ایجاد ویترینی مناسب، کتاب‌های مفید و مورد نیاز را به راحتی به دست مخاطب برسانیم، زیرا بسیاری از مخاطبان با مشکل عدم دسترسی به کتاب‌های مناسب روبه‌رو هستند.
 
بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 10 تا 20 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برپاست.

انتهای پیام/ اس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.