شنبه، ۱۵ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۸

کارشناس مسئول بهداشت حرفه‎ای لرستان گفت: در دنیا بیش از 400 ماده شیمیایی با خاصیت حشره‎کشی مشخص شده است. ناهید شفیعیان در گفت‎وگو…

کارشناس مسئول بهداشت حرفه‎ای لرستان گفت: در دنیا بیش از 400 ماده شیمیایی با خاصیت حشره‎کشی مشخص شده است.

ناهید شفیعیان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه لرستان، اظهار کرد: سم، ماده یا موادی است که دارای منشاء گیاهی، حیوانی و یا شیمیایی است و از یک راه خاص یا راه‎های مختلف در مقادیر معین و معمولاً کم، باعث اختلال و یا توقف فعل و انفعالات حیاتی بطور موقت یا دائم می‎شود.

وی اضافه کرد: مسمومیت نیز به هم خوردن تعادل فیزیولوژیکی، فیزیکی و یا روانی موجود زنده است که در اثر ورود و تماس با ماده خارجی سمی، از راه‎های مختلف اتفاق می‎افتد که شدت آن به نوع ماده سمی و مقدار آن و هم‌چنین طول مدت ورود و تماس با آن بستگی دارد.

شفیعیان ادامه داد: مسمومیت به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‎شود که در نوع حاد معمولاً ماده سمی یک باره و به مقدار نسبتاً زیاد با شخص تماس پیدا می‎کند و از راه معین تأثیر می‎گذارد. عوارض و علائم مسمومیت حاد اغلب شدید و سریع بوده و در صورت نرسیدن کمک و یا عدم معالجه به مرگ منتهی می‎شود.

این محقق خاطرنشان کرد: در مسمومیت مزمن، معمولاً ماده سمی به مقادیر کم و یا جزئی در دفعات متعدد و در طول زمان طولانی به شخص می‎رسد و آثار علائم آن نیز به کندی و پس از گذشت زمان نسبتاً طولانی ظاهر می‎شود. مسمومیت‎های مزمن را می‎توان با انجام آزمایشات خاص (بیولوژیکی، بیوشیمیایی، رادیوگرافی و …) تشخیص داد.

وی راه‌های ورود سموم به بدن خوراکی، استنشاقی و پوستی دانست و افزود: جذب پوستی بعضی از مواد شیمیایی که نقطه تبخیر آنها پایین است بسیار زیادتر بوده و باعث مسمومیت‎های شدیدتر خواهد شد، ترشح عرق به جذب سموم توسط پوست کمک می‎کند.

شفیعیان گفت: مقدار قابل قبول برداشت روزانه (ADI)، مقدار قابل قبولی از سم ( بر حسب میلی‎گرم/ کیلوگرم وزن بدن) بوده که ممکن است روزانه از راه‎های مختلف (مخصوصاً از طریق گوارش) در بدن انسان وارد شده و هیچ مشکلی در سیستم بیولوژیکی ایجاد نکند.

این پژوهشگر تصریح کرد: دوره کارنس حداقل زمانی است که باید بین آخرین سمپاشی و برداشت محصول رعایت کرد تا در این مدت سم، تجزیه شده و باقیمانده آن به حد مجاز برسد. بر چسب آفتکش‎ها، زمان لازم مابین آخرین سمپاشی و برداشت محصول را تعیین می‎کنند.

وی یادآور شد: مقدار مجازی از سموم دفع آفات که ممکن است در یک محصول غذایی، کشاورزی یا دامی پس از گذشت زمان معینی از موقع سمپاشی تا برداشت محصول باقی بماند، باقیمانده مجاز نامیده می‎شود.

شفیعیان اظهار کرد: از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون مواد شیمیایی بسیار زیادی شناخته شده‎اند که دارای خاصیت حشره‎کشی و آفتکشی بوده و به مقدار فراوان به کار رفته‎اند، به طوری که تاکنون بیش از 400 ماده شیمیایی را به علت داشتن خاصیت حشره‌کش مشخص کرده‎اند که حدود 90 درصد از این‎ها ترکیبات آلی هستند.

این کارشناس ارشد بهداشت حرفه‎ای استان اظهار کرد: مواد آفتکش علاوه بر چگونگی عملکردشان به دلایل دیگر نیز مورد توجه سم‌شناسان قرار می‎گیرند؛ تماس حاد یا مزمن با این مواد ممکن است در انسان‎ها نیز تولید مسمومیت کند.

وی اظهار کرد: این سموم علاوه بر موجودات مورد نظر، برخی دیگر از موجودات زنده موجود در محیط از جمله دشمنان طبیعی آفات و نیز حشرات مفید مثل گرده افشان‎ها را نیز مسموم می‎کنند که شامل حشره‎کش‎ها، علفکش‎ها، قارچکش‎ها و جونده‎کش‎ها هستند.

شفیعیان یادآور شد: افرادی مجاز به کار با سموم هستند که آموزش‎های لازم را در این رابطه دریافت کرده و سالم و قوی بنیه باشند. همچنین افراد زیر 18 سال و زنان، افراد مسن و افرادی که دارای سابقه بیماری کلیوی، کبدی و قلبی هستند مجاز به کار با سموم نیستند.

این محقق اظهار کرد: افراد بیمار، هنگام ابتلاء به بیماری (حتی سرماخوردگی ساده) نیز نباید اقدام به سمپاشی کنند. همچنین نحوه پیشگیری از ورود آفتکش‎ها به بدن از راه دهان و سیستم تنفسی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *