شنبه، ۱۴ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۸

رئیس انستیتو روانپزشکی ایران گفت: تحقیقات علمی و موارد درمانگاهی نشان داده است که روزه داری در کاهش اضطراب، امید به زندگی و…

رئیس انستیتو روانپزشکی ایران گفت: تحقیقات علمی و موارد درمانگاهی نشان داده است که روزه داری در کاهش اضطراب، امید به زندگی و انگیزه مبتلایان به این اختلالات خفیف روانی موثر است.

به گزارش فارس، جعفربوالهری درباره بلامانع بودن روزه‌داری برای بیماران روانی که به افسردگی مبتلا هستند اظهار داشت: بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی 2 دسته هستند. بیمارانی که اختلالات خفیف مانند افسردگی، اضطراب و وسواس دارند و بیمارانی که به اختلالات شدید مانند دوقطبی، اسکیزوفرنیا و افسردگی شدید مبتلا هستند.

وی افزود: بیماران مبتلا به اختلالات خفیف در صورتی که ناچار به استفاده از دارو در چند نوبت روز نباشند و فشار شدید بابت بی‌خوابی و گرسنگی تحمل نکنند می‌توانند روزه بگیرند.

رئیس انستیتو روانپزشکی ایران گفت: اتفاقاً تحقیقات علمی و موارد درمانگاهی نشان داده است که روزه داری در کاهش اضطراب، امید به زندگی و انگیزه مبتلایان به این اختلالات موثر است.

وی ادامه داد: طول اثر برخی داروها مانند آلپرازولام  حدود 7 ساعت است بنابراین مبتلایان به اضطراب موقع ظهر بی‌تاب هستند و علائم اضطراب را نشان می‌دهند، مصرف کلردیازپوکساید که طول اثر بیش از 24 ساعت دارد نشان می‌دهد که در صورتی که فردی این دارو را مصرف می‌کند می‌تواند با نظر پزشک خود روزه بگیرد. بنابراین توصیه می‌شود مبتلایان با پزشک خود مشورت کنند زیرا تعدد داروهای روانپزشکی موجب می‌شود تا نتوان برای همه توصیه‌ای واحد کرد.

این روانپزشک با اشاره به مبتلایان به بیماری‌های شدید روانی و روزه‌داری اظهار داشت: همانطور که اشاره شد، گروه دوم مبتلایان به اختلالات شدید مانند دو قطبی، اسکیزوفرنیا و افسردگی شدید هستند که اختیار فرد را از بین می‌برد.

گروهی از مبتلایان به اختلالات اسکیزوفرنیا هستند که علائم آنها کنترل شده و داروهای طولانی اثر را مصرف می‌کنند، این افراد اگر با آرامش و تغذیه مناسب اقدام به روزه‌داری کنند می‌توانند آثار مثبت آن را ببینند.

وی افزود: اگر فرد توهم و هذیان دارد روزه‌داری تأثیری منفی بر سلامت جسم و روان او دارد و طبق دستور شرع مقدس اسلام حرام است. همچنین مصرف‌کنندگان داروهای کوتاه مدت با روزه‌داری ممکن است به جسم و روان خود صدمه بزنند. از طرفی افرادی که دچار بی‌خوابی و تحریک‌پذیری هستند نمی‌توانند روزه بگیرند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تغییر برخی داروها مانند لیتیوم که در اختلال دوقطبی تجویز می‌شود برای اقدام به روزه‌داری گفت: بیماران دو قطبی که روزه می‌گیرند در طول ماه مبارک رمضان عودهای مکرری دارند و آنهایی نیز که می گویند در طول ماه مبارک مشکلی نداشته‌اند حدود 10 روز پس از ماه مبارک، علائم اختلال را نشان می‌دهند. لیتیوم نیاز به مصرف مقداری نمک و آب دارد از این رو مصرف کنندگان آن قادر به روزه‌داری نخواهند بود.

وی افزود: لیتیوم داروی اختصاصی بیماران دو قطبی است که طول مدت اثر آن حدود 7 ساعت است، در حال حاضر لیتیومی که وارد کشور می‌شود با همین طول مدت اثر است و از آنجایی که نتوانسته‌ایم لیتیومی را وارد کنیم که طول مدت اثر آن 12 ساعت باشد روزه‌داری برای مصرف‌کنندگان این دارو مضر است.

این متخصص حوزه بهداشت روان خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود آن دسته از مبتلایان به اختلالات روانی که داروهای کوتاه اثر مصرف می‌کنند و علائمی مانند تحریک‌پذیری دارند، با دعا و حضور در مراسم سحر و افطار از فضای معنوی این ماه بهره برده و پس از بهبودی قضای آن را به جا آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.