شنبه، ۰۳ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۴

به گزارش خبرنگار مهر، دیروز رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در گفتگویی اعلام کرد، فرمانداری مشهد نیز…

به گزارش خبرنگار مهر، دیروز رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در گفتگویی اعلام کرد، فرمانداری مشهد نیز به مصوبه شورای شهر در خصوص افزایش بهای خدمات اتوبوسرانی اعتراضی نداشته و به این ترتیب  قیمت بلیت اتوبوس‌ها افزایش یافت.

این در حالی است که فرماندار مشهد چندی پیش با ارسال نامه‌ای به شورای اسلامی مشهد، مصوبه افزایش ۱۵۰ تومانی بهای خدمات اتوبوس را مغایر با سیاست‌های دولت دانسته و اعلام كرده بود اگر مصوبات خارج از اختیارات شورا باشد یا خلاف قانون یا خلاف شرع باشد به آن ها اعتراض می کنیم.

اما از دیروز با اعلام شهرداری مشهد، قیمت بلیت اتوبوس‌های بخش سازمانی 50 درصد افزایش و بهای بلیت این اتوبوس‌ها به 300 تومان رسید و در بخش خصوصی نیز بهای خدمات اتوبوس‌ها 350 تومان شد.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد به خبرنگار مهر اعلام کرد: برخی خطوط 50 درصد سازمانی و 50 درصد خصوصی است که افزایش قیمت بلیت آن‌ها نیز 50 درصد است.

حسن قدیری طرقی با اشاره به اینکه برخی خطوط اتوبوسرانی در مناطق محروم نیمه‌خصوصی و نیمه‌دولتی است، افزود: بهای خدمات اتوبوسرانی در مناطق محروم برای تمام خطوط تنها 50 درصد بوده و قیمت بلیت در این مناطق به 300 تومان رسیده است.

وی عنوان کرد: بهای خدمات اتوبوسرانی در خطوط حومه شهر 25 تا 50 درصد افزایش دارد.

اتوبوس نماد خدمتگزاری به قشر پائین دست جامعه است

غلامرضا بصیری‌پور در گفتگو با مهر اظهار کرد: بنده از ابتدا مخالف افزایش قیمت بلیت اتوبوس درون شهری در مشهد  بودم و معتقدم که می‌شد مانند سال 92 در این زمینه اقدام کنیم.

عضو شورای شهر مشهد گفت: مصوبه سال 92 این بود که از محل درآمدهای شهرداری بخشی به عنوان یارانه به بخش حمل و نقل عمومی اختصاص پیدا کرد، زیرا شهرداری درآمد زیادی دارد و می‌تواند بخشی از آن را به حمل و نقل اختصاص دهد.

بصیری‌پور با ابراز تاسف از این افزایش قیمت این مسئله را به مصلحت شهر ندانست و افزود: اتوبوس نماد خدمتگزاری به قشر پائین دست جامعه است.

وی عنوان کرد: براساس آماری که خود اتوبوسرانی ارائه کرده است، 25 درصد مردم از ارائه بلیت سرباز می‌زنند و می‌توانستیم با نظارت بیشتر و گرفتن کرایه از همان 25 درصد از این افزایش قیمت جلوگیری کند.

بايد همراهي خود را با دولت براي جلوگيري از تورم نشان دهيم

همچنین در پی افزایش قیمت بهای خدمات شهرداری برخی اینگونه ابراز عقیده می کنند که  بايد به منظور مقابله با آلودگي هوا و كاهش ترافيك زمينه هاي تشويق مردم براي استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومي را فراهم كنيم.

دیمه کار ، عضو شورای شهر مشهد در این خصوص به مهر گفت: مبلغ حاصل از افزايش بهاي خدمات اتوبوسراني 40 ميليارد تومان است و در حال حاضر ما بايد همراهي خود را با دولت براي جلوگيري از تورم نشان دهيم تا مردم در يك مورد طعم تلخ افزايش‌ها را نچشند.

وي بيان كرد: در شوراي شهر مشهد برخي از اعضا حق وتو دارند و اجازه سخن گفتن به ساير افراد داده نمي شود و بنده بدون هيچ گونه ترديدي با افزايش بهاي خدمات اتوبوسراني مخالفم.

اين عضو شوراي شهر مشهد تصريح كرد: براي اداره شهر نبايد به هر بهايي راي داد و ضروري است بر پتانسيل‌ها و منابع مشهد تكيه كرده تا بر مردم فشار وارد نشود.

افزايش 100 تومان به بهاي خدمات اتوبوسراني مبلغ زيادي نيست

يكي ديگر از اعضاي شوراي شهر مشهد نیز به مهر گفت: دولت قيمت حامل هاي انرژي را افزايش داده است بنابراين بايد يا هزينه آن به حساب مردم واريز و  يا به شهرداري ها اين مبلغ داده شود.

علي اصغر نخعي راد عنوان كرد: دولت اعلام نكرده است كه قيمت بهاي خدمات اتوبوسراني افزايش نيابد و از سويي مطابق با تورمي كه در جامعه وجود دارد حقوق كارگران و كارمندان افزايش يافته است.

وي اظهار كرد: افزايش 100 تومان به بهاي خدمات اتوبوسراني مبلغ زيادي نيست.

جلال فياضي؛ ديگر عضو شوراي شهر مشهد نیز در گفتگو با مهر اظهارکرد:  دو ماه است كه براي قيمت بليط اتوبوس بحث شده و بايد مكانيزم مشخصي وجود داشته باشد تا اين افزايش قيمت شامل افراد محروم جامعه نشود.

تغییر تعرفه کرایه تاکسی‌ها از فردا آغاز می‌شود

همایون محمدیان‌فر، سخنگوی سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد نیز امروز از آغاز تغییر تعرفه کرایه تاکسی‌ها خبر داد.

سخنگوی تاکسیرانی نیز با مهر عنوان کرد؛ افزایش تعرفه کرایه صرفا در محل تعمیرگاه تاکسیرانی و با تایید مهر سازمان در دفترچه انجام خواهد شد و هرگونه افزایش در محل‌های دیگر، وجهه قانونی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه  تغییر تعرفه کرایه تاکسی‌ها از فردا آغاز می‌شود افزود: نرخ کرایه در مشهد براساس تاکسیمتر محاسبه می‌شود و در این راستا تمامی تاکسیرانان باید برای تغییر تعرفه دستگاه‌های تاکسیمتر خود اقدام کنند.

محمدیان‌فر ادامه داد: تمامی تاکسیرانان می‌توانند براساس روزهای اعلامی برای تغییر تعرفه اقدام کنند

افزایش تعرفه کرایه صرفا در محل تعمیرگاه تاکسیرانی

سخنگوی سازمان تاکسیرانی مشهد تصریح کرد: تاکسیرانان می‌توانند برای تغییر نرخ تاکسیمتر به محل تعمیرگاه تاکسیرانی واقع در جاده سرخس، خیابان مشعل، مقابل توربین برق از ساعت 7:30 الی 17 مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: براین اساس روزهای 4 و 5 خردادماه کلیه تاکسی‌های سمند، پژو، روآ، آردی که تاکسی‌های گردشی و خطوط شهری هستند، ششم خرداد تاکسی‌های پیکان، پراید و ون شهری گردشی و خطوط شهری، 7 خردادماه تاکسی‌های سمند، پژو و آردی بیسیم، 8 خردادماه تاکسی‌های پیکان بیسیم و تاکسی‌های پایانه، راه‌آهن و فرودگاه نیز در روز جمعه 9 خردادماه مراجعه کنند.

سخنگوی سازمان تاکسیرانی مشهد سازمان تاکسیرانی مشهد کلیه تاکسی‌هایی که موفق به تغییر تعرفه نشده‌اند برای سمند، پژو، روآ و آردی شنبه 10 خردادماه، تاکسی‌های پیکان، پراید، ون شهری یکشنبه 11 خرداد و تاکسی‌های بیسیم نیز روز دو شنبه 12 خردادماه مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: کلیه تاکسی‌ها اعم از شهری، گردشی، خطوط تاکسیرانی، بیسیم، پایانه‌ها و فرودگاه که موفق به تغییر تعرفه نشده‌اند نیز روز سه شنبه 13 خردادماه مراجعه کنند.

محمدیان‌فر ادامه داد: کلیه خودروهای آژانس‌ها، روزهای14، 15 و 16 خردادماه مراجعه کنند.

سخنگوی سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد تاکید کرد: افزایش تعرفه کرایه صرفا در محل تعمیرگاه تاکسیرانی و با تایید مهر سازمان در دفترچه انجام خواهد شد و هرگونه افزایش در محل‌های دیگر، وجهه قانونی نخواهد داشت.

شهرداري را از داشتن حق افزایش قیمت نباید محروم کرد

شهرداری مشهد در این زمینه تاکید کرده است در حالی که دستگاه هاي خدمات رسان حق افزايش قيمت دارند نباید شهرداري را از داشتن اين حق محروم نمود و بدون متعادل کردن قیمت ها  نمي توان كلانشهري همچون مشهد را مديريت كرد.

همچنین گفته می شود؛ شهرداري مشهد بنا ندارد كه از طريق فروش تراکم و تخلف  درآمد خود را تامين كند  پس بايد درآمدهاي پايداري براي شهرداري تعريف شود.

در حالی که اعلام شده است؛ افزايش بهاي خدمات اتوبوسراني شامل افراد تحت پوشش بهزيستي و كميته امداد نمي‌شود اما باز هم به نظر می رسد بايد با تعريف سازو كاري مشخص مشكلات مردم مورد توجه قرار بگیرد  و  با در نظر گرفتن تبعات افزایش قیمت ها از اقشار ضعيف جامعه حمايت شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.