سه شنبه، ۱۴ مرداد ۹۳ - ۱۱:۵۳

نماینده‌ی مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: استان کردستان در بسیاری از شاخص‌های توسعه، پایین‌تر از میانگین کشوری و در…

نماینده‌ی مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: استان کردستان در بسیاری از شاخص‌های توسعه، پایین‌تر از میانگین کشوری و در ردیف استان‌های آخر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کردستان، «امید کریمیان»، امروز(سه‌شنبه 14 مردادماه) در دیدار با مشاور ارشد رئیس جمهور و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان در سنندج، اظهار کرد: استان کردستان با پتانسیل‌های زیاد، قابلیت مرزی بودن، جاذبه‌های گردشگری و منابع آب و خاک فراوان هنوز جای بسی نگرانی است که در بسیاری از شاخص‌های توسعه از جمله آموزش، بهداشت و درمان و صنعت پایین‌تر از میانگین کشوری و در ردیف استان‌های آخر است.

وی افزود: وقوع هشت سال جنگ تحمیلی و محرومیت‌های ناشی از عدم توجه دولت‌های پیشین که به وعده‌های خود عمل نکردند، این استان را به استانی توسعه‌نیافته تبدیل کرده است.

کریمیان خاطرنشان کرد:‌ پس از اتمام جنگ تحمیلی ما در استان کردستان به فکر احداث امکانات اولیه از جمله مدرسه و درمانگاه بودیم در حالی که استان‌های دیگر به توسعه‌ی این مراکز خود می‌پردازند.

وی با اشاره به پتانسیل عظیم نیروی انسانی متخصص در کردستان تصریح کرد: نمونه‌ی آشکار این مسأله، وجود افراد متخصص و دلسوز در سازمان نظام مهندسی کردستان است.

نماینده‌ی مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش یادآور شد:‌ اقلیم کردستان عراق با شش میلیون نفر جمعیت و اشتراک‌های فرهنگی و تاریخی با مردم استان ما، می‌تواند به مکانی برای عرضه‌ی اندام کالاها و صادرات محصولات استان کردستان تبدیل شود.

وی با بیان اینکه از 75 سال پیش تاکنون خانه‌ی تجارت در استان کردستان تشکیل شده است، تصریح کرد: کردستان به رتبه‌ی سوم مبدأ و مقصد ترانزیت کشور دست یافته است.

کریمیان خاطرنشان کرد: استان کردستان قابلیت تبدیل شدن به یک منطقه‌ی آزاد تجاری صنعتی در کشور را دارد.

وی خاطرنشان کرد‌: از جمله نقطه ضعف‌هایی که در استان وجود دارد عدم اعتقاد مردم به نظام مهندسی ساختمان‌های خود بعلت بار مالی آن است که باید این مسأله برطرف شود.

نماینده‌ی مردم مریوان و سروآباد در مجلس یادآور شد: طرح‌های جامع و تفصیلی به مشکلی در استان کردستان تبدیل شده، چون با گذشت 10 سال از تصویب مفاد و طرح‌های آن، هنوز در استان ابلاغ نشده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.