شنبه، ۱۰ آبان ۹۳ - ۱۰:۲۶

«کرغند» از بزرگترین روستاهای استان خراسان‌جنوبی، به‌علت داشتن منازل مسکونی طبقاتی و شبیه به خانه‌های ماسوله استان گیلان به ماسوله خراسان‌جنوبی مشهور است….

«کرغند» از بزرگترین روستاهای استان خراسان‌جنوبی، به‌علت داشتن منازل مسکونی طبقاتی و شبیه به خانه‌های ماسوله استان گیلان به ماسوله خراسان‌جنوبی مشهور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خراسان‌جنوبی، کرغند دهستانی است از توابع نیمبلوک، که در 65 کیلومتری باختر قاین واقع است. جمعیت مرکز دهستان کرغند بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1390 بالغ بر 940 خانوار و جمعیتی بالغ بر ۳۳۰۰ نفر اعلام شده است.

طبق یکی از اسناد قدیمی مربوط به سال 1188 هجری قمری کرغند مزرعه‌ای جزو ناحیه کردآباد بوده است. براساس این سند مشخص می­‌شود که کرغند در حدود سال‌های 1188 هجری قمری به عنوان یک مزرعه بوده و کسی در آن سکونت نداشته؛ اما در سندی دیگر مربوط به سال 1209 هجری قمری که مربوط به وقفنامه مسجد جامع کرغند است مشخص می­‌شود که چند سالی پیش از سال 1209 هجری قمری مردم در این مکان سکونت گزیده­‌اند و بنای اولیه کرغند را در محل کنونی پایه­‌ریزی کرده­‌اند.

وجود باغ‌­ها و تاکستان­‌های زیبا در کرغند

این دهستان، هشت روستای تابعه (خشکان ، کلاته ملا، گزنشک، کلاته سری، فضل‌آباد، خنج، برشک و درّه‌باز) دارد. چون همه‌ی بناهای آن آجری و نوساز است و خانه­‌های خشتی و گلی بسیار اندکند، دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است که در میان دو کوه بزرگ به نام کمر کرغند و کمر سجاونگ واقع شده و دارای کاریزها و قنات‌­های بسیاری است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کاریز تنگل کرغند، محمدآباد، کردآباد و کلاته سادات اشاره کرد.

کرغند، باغ­‌ها و تاکستان­‌های بسیاری دارد که مهم‌ترین میوه آن انگور و بیشترین درختان آن بادام و محصول عمده­‌اش غلّه و زعفران است.

صنایع‌دستی این روستا قالی، قالیچه، گلیم و جاجیم بوده که امروزه کم‌رنگ شده است.

این روستا، یک مسجد جامع دارد، که بر اساس وقفنامه‌ی قدیمی تاریخ بنای آن به پیش از سال‌های 1209 هجری قمری می‌رسد.

بنای اولیه این مسجد به صورت رواق با ستون­‌های عظیم بوده، که در حدود سال‌های 1342هجری شمسی بنای اولیه تخریب و بنای کنونی در همان محل ساخته شده است.

روستای کرغند دارای پنج آب انبار نیز است. همچنین آثاری از آسیاب‌های قدیمی در این دهستان به چشم می‌خورد ، که دو تا از این آسیاب‌ها به نام­‌های « آسیاب بالا » و «آسیاب کربلایی تقی» در تنگل کرغند وجود دارد.

آسیاب‌­های دیگر به نام‌های « لِک لِکی»، «ارباب ظاهر»، «خدنگ»، «سفالی» و «آسیاب نو» در پائین دهستان کرغند وجود دارند. حمام قدیمی در مرکز ده نیز از دیگر اماکن دیدنی این روستاست.

خانه تاریخی توکلی میراثی به جا مانده از قاجار در کرغند

در روستای کرغند مکانی به نام قلعه وجود دارد که متأسفانه هیچ آثاری از آن به جای نمانده ، اما طبق گفته قدیمی­‌ها دارای چهار برج بوده که دو برج در داخل قلعه و دو برج در خارج از قلعه وجود داشته است.

این برج­‌ها برای محافظت از قلعه در زمان هجوم راهزن‌ها بکار می­‌رفته و دارای یک درب ورودی بوده که دو شکاف در کنار آن قرار داشته است.

در خارج از ده و در قسمتی به نام «دهنه» آثار دو برج قدیمی به نام‌های «شاه پسند» و «بیهودی» وجود دارد که در واقع برای محافظت از روستا بکار می‌رفته است.

خانه‌ی تاریخی توکلی کرغند متعلق به اواخر دوره قاجاریه بوده و نشان‌دهنده‌ی فرهنگ و تمدن این روستاست که گچ­‌بری­‌ها و آثار هنری منحصر به فرد دارد.

روستای کرغند به‌علت داشتن منازل مسکونی به ماسوله خراسان‌جنوبی مشهور است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *