دوشنبه، ۰۴ فروردین ۹۹ - ۰۸:۱۲
کرونا و رابطه جنسی

در این روزها نیاز است که بدانیم کرونا و رابطه جنسی چه ارتباطی با یکدیگر دارند. در این مطلب از میهن پست قصد…

در این روزها نیاز است که بدانیم کرونا و رابطه جنسی چه ارتباطی با یکدیگر دارند. در این مطلب از میهن پست قصد داریم از زبان پزشکان معروف این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

با شیوع کرونا ویروس جدید در سراسر دنیا اولین و مهم ترین توصیه پزشکان و متخصصان حفظ فاصله اجتماعی، دوری از اماکن شلوغ و پرازدحام و شستشوی مرتب دست هاست. اما سوالی که در ذهن بسیاری مطرح می شود این است که تکلیف رابطه جنسی و کرونا چه می شود؟ آیا برقراری این رابطه با فرد مبتلا خطرناک است یا خیر؟

آیا کووید ۱۹ در رابطه جنسی منتقل می شود؟

دکتر جسیکا جاست من: تابحال شواهدی دال بر انتقال این ویروس به خاطر رابطه جنسی مشاهده نشده است. این ویروس در وهله نخست از طریق ذرات موجود در تنفس منتقل می شود و دست زدن به سطوح آلوده نیز دومین راه انتقال آن است.

دکتر کارلوس رودریگز-دیاز: هیچ شواهدی دال بر ارتباط رابطه جنسی و کرونا وجود ندارد و تابحال موردی دال بر انتقال کووید ۱۹ از طریق رابطه واژینال یا مقعدی گزارش نشده است. با این حال بوسیدن از جمله فعالیت های رایج در حین رابطه جنسی محسوب می شود و این ویروس هم از طریق بزاق قابل انتقال است. بنابراین کووید ۱۹ از طریق بوسیدن قابل انتقال است. علاوه بر این مستنداتی در رابطه با انتقال از طریق مدفوع به دست آمده است و این مساله نشان می دهد که رابطه مقعدی میتواند خطر ابتلا به ای عفونت را افزایش دهد.

پس در این صورت مشکلی از بابت رابطه جنسی و کرونا وجود ندارد؟ فرد مبتلا میتواند با همسر خود رابطه جنسی داشته باشد؟

کرونا و رابطه جنسی

جاست من: اگر فرد یا همسرش به کووید ۱۹ مبتلا باشد توصیه اکید این است که تا حد ممکن از یکدیگر فاصله بگیرند. دپارتمان سلامت نیویورک نیز توصیه هایی در این رابطه ارائه کرده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت: براین اساس اگر احتمال می دهید که به کووید ۱۹ مبتلا شده اید یا ابتلای شما تایید شده است باید خود را قرنطینه کنید (ترجیحا در منزل شخصی تان) و تا ۷ روز از آغاز بیماری تان بگذرد. نکته دیگر آنکه نباید برای مدت ۷۲ ساعت تب داشته باشید (در این بازه از ایبوپروفن یا داروهای تب بُر دیگر استفاده نکرده باشید) و علائم تنفسی تان نیز رو به بهبود.

دکتر جولیا مارکوس: اما برای افرادی که علائم بیماری را ندارند و به تازگی در معرض مبتلایان به این بیماری قرار نگرفته اید و مدتی طولانی در منزل بوده اند داستان تفاوت دارد. اگر با شریک جنسی همیشگی خود زندگی می کنید و هیچ علائم و نشانه ای ندارید و در معرض بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نبوده اید تناقضی میان رابطه جنسی و کرونا وجود ندارد و داشتن این رابطه بلامانع است.

در پایان میتوان اینطور نتیجه گرفت که رابطه جنسی به خاطر صمیمیت و نزدیکی که میان زوج ها به وجود می آورد در مواردی که یکی از طرفین به این بیماری مبتلا باشد، نباید صورت بگیرد.

[highlight]منبع[/highlight]: theguardian

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *