شنبه، ۱۷ اسفند ۹۸ - ۱۰:۱۶
کرونا چه اثری بر زنان باردار دارد

کرونا چه اثری بر زنان باردار دارد ؟ شاید یکی از مهمترین سوالات پزشکی که این روزها اهمیت دارد این است. در این…

کرونا چه اثری بر زنان باردار دارد ؟ شاید یکی از مهمترین سوالات پزشکی که این روزها اهمیت دارد این است. در این مطلب از میهن پست قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

با اینکه چندی پیش زمان آغاز آزمایش واکسن کرونا توسط آمریکایی ها اعلام شد اما سؤالی که مطمئنا این روزها برای خیلی‌ها مطرح می‌شود این است که ویروس کرونا چه اثری بر زنان باردار و شیرده می‌گذارد و‌ آیا آنان ناقل این ویروس به نوزادشان هستند یا خیر. در این مقاله سعی خواهیم کرد به این سؤال‌ها پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

کرونا چه اثری بر زنان باردار دارد ؟

سؤال: آیا احتمال سقط جنین در زنان باردار مبتلا به کرونا بیشتر است؟

پاسخ: درمورد ویروس کرونای جدید، اطلاعات علمی کافی وجود ندارد؛ اما سقط‌ جنین و به‌دنیاآوردن نوزاد مرده در زنانی که به دیگر موارد ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند (سارس و مرس)، دیده شده است. تب بالا در سه‌ماههٔ ابتدای بارداری می‌تواند خطر بیماری‌های مادرزادی را افزایش دهد.

سؤال: آیا زنان باردار، بیشتر از دیگر افراد، مستعد عفونت، تشدید بیماری و مرگ بر اثر ویروس کرونا هستند؟

پاسخ: هنوز اطلاعات علمی کافی درمورد اثر ویروس کرونا بر زنان باردار وجود ندارد؛ اما می‌دانیم که زنان باردار بیشتر از دیگران در معرض تغییرات سیستم ایمنی و فیزیولوژیک هستند و این باعث می‌شود دربرابر عفونت‌های دستگاه تنفسی مقاومت کمتری داشته باشند. همچنین، با وجود اینکه که در موارد دیگری از سندرم ویروس کرونا، مانند سندرم ویروس کرونای حاد تنفسی (سارس/ SARS-CoV) و سندرم ویروس کرونای خاور‌میانه (مرس/ MERS-CoV) و دیگر بیماری‌های عفونی ویروسی مانند آنفولانزا دیده شده است، خطر تشدید بیماری و مرگ برای زنان باردار بیشتر از مردم عادی است.

کرونا چه اثری بر زنان باردار دارد

سؤال: آیا زنان باردار مبتلا به کرونا این ویروس را به جنین یا نوزاد تازه‌متولد‌شده انتقال می‌دهند؟

پاسخ: راه اصلی انتقال ویروس کرونا تماس نزدیک با فرد مبتلا است. هنوز مشخص نیست که آیا زن باردار می‌تواند این ویروس را به جنین یا نوزادش (قبل، حین یا بعد از زایمان) انتقال دهد یا نه؛ با‌این‌حال، در موارد معدودی که اخیرا از نوزادان متولد‌شده از زنان مبتلا به ویروس کرونا مشاهده شده، آزمایش کرونای هیچ‌کدام از نوزادان مثبت نبوده است. همچنین، ویروس در مایع آمنیوتیک یا شیر مادر دیده نشده است.

سؤال: آیا پرستاران بارداری که از بیماران مبتلا به کرونا پرستاری می‌کنند در خطر سقط جنین قرار دارند؟

پاسخ: پرستاران باید هنگام مراقبت از بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا دستورالعمل کنترل عفونت و ارزیابی خطر را اجرا کنند. به‌کار‌گیری دقیق این دستورالعمل‌ها نقش مهمی در محافظت از تمامی پرستاران دارد. متأسفانه اطلاعات علمی درمورد اثر ویروس کرونا بر پرستاران باردار بسیار کم است؛ با‌این‌حال، تا حد امکان بهتر است پرستاران باردار در معرض بیماران مشکوک یا مبتلا به کرونا نباشند.

سؤال: آیا نوزادانی که مادرانشان در حین بارداری به کرونا مبتلا شده‌اند در خطر هستند؟

پاسخ: بر اساس گزارش‌های بسیار کمی که وجود دارد، برای مادرانی که در حین بارداری به کرونا مبتلا شده‌اند، خطراتی مانند زایمان زودرس وجود دارد؛ با‌این‌حال، هنوز به‌صورت قطعی مشخص نیست که آیا این نتایج به بیماری مادر مربوط بوده‌اند یا خیر. با‌توجه‌به داده‌های کمی که وجود دارد، در دیگر موارد بیماری‌های عفونی مانند آنفولانزا، مشکلات مربوط به زایمان مانند تولد نوزاد کم‌وزن و زایمان زودرس دیده شده است؛ به‌علاوه، سرماخوردگی و آنفولانزا با تب شدید در دوران ابتدایی بارداری، خطر بیماری‌های مادرزادی را افزایش می‌دهند. همچنین تولد نوزاد نارس و زایمان زودرس در مادرانی که در طول بارداری به دیگر انواع ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند نیز دیده شده است.

سؤال: آیا ابتلای مادر به ویروس کرونا در حین بارداری می‌تواند اثرات بلندمدتی بر سلامتی نوزاد داشته باشد؟

پاسخ: در حال حاضر هیچ اطلاعاتی درمورد اثرات بلند‌مدت ویروس کرونا بر نوزادان وجود ندارد؛ اما، در کل، تولد به‌صورت نارس و کم‌وزن، در بلند‌مدت بر سلامتی کودکان اثر می‌گذارد.

ویروس کرونا چه اثری بر زنان شیرده دارد؟

هنوز درباره سرایت ویروس کرونا اطلاعات جامع و دقیقی وجود ندارد. انتقال ویروس کرونا از فردی به فرد دیگر، از طریق قطرات تنفسی آلوده‌ای اتفاق می‌افتد که از عطسه یا سرفهٔ فرد بیمار تولید می‌شوند. در مطالعاتی که روی موارد معدود زنان شیرده مبتلا به ویروس کرونای جدید و ویروس‌های کرونای قدیمی مانند سارس انجام شده، هیچ ویروسی در شیر مادر دیده نشده است؛ با‌این‌حال، هنوز نمی‌دانیم آیا ویروس کرونا از طریق شیر مادر قابل‌انتقال هست یا خیر.

راهنمای مادران شیرده مبتلا به بیماری‌های عفونی

شیر مادر در مقابل خیلی از بیماری‌ها از نوزادان محافظت می‌کند؛ فقط در موارد بسیار نادری، تغذیه با شیر مادر توصیه نمی‌شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) دستورالعمل خاصی درمورد شیردهی در طول بیماری‌های ویروسی مشابه مانند سارس و مرس ندارد؛ اما در مواردی مانند آنفولانزا توصیه می‌کند که مادران مبتلا به آنفولانزا با رعایت کامل موارد بهداشتی به شیر دادن به نوزادشان ادامه دهند.

اطلاعات درمورد ویروس کرونای جدید بسیار کم است و مادران شیردهی که مبتلا به این ویروس هستند بهتر است برای تصمیم‌گیری درمورد شیر دادن به فرزندشان با پزشک مشورت کنند. البته این مادران بیشتر از دیگران باید نکات بهداشتی برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا را جدی بگیرند: نکاتی مانند شستن دست‌ها قبل از هر بار در آغوش گرفتن نوزاد و استفاده از ماسک در حین شیردهی (در صورت امکان). همچنین، هنگام دوشیدن شیر با شیردوش هم باید دست‌های خود را خوب بشویند و در صورت امکان، از فرد سالمی بخواهند که شیر دوشیده‌شده را به نوزادشان بدهد.

[highlight]منبع: acog[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *