دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۹۳ - ۱۱:۱۷

ˈعبدالرضا بازدارˈ شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: متاسفانه در روزهای پایانی فصل برداشت محصول گندم بسیاری از…

ˈعبدالرضا بازدارˈ شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: متاسفانه در روزهای پایانی فصل برداشت محصول گندم بسیاری از کشاورزان اقدام به سوزاندن زمین های کشاورزی برای آماده سازی زمین برای کاشت محصول دوم می کنند.

وی ادامه داد: این اقدام کشاورزان ضررهای محیطی و انسانی فراوانی بدنبال داشته و کشاورزان باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

وی گفت: اولویت های مهم در توسعه کشاورزی و افزایش عملکرد تولید تقویت مواد عالی خاک است که عمده آن بوسیله کاه و کلش تولید می شود ولی متاسفانه آتش سوزی در زمین های کشاورزی باعث شده مواد عالی خاک که لازمه رشد و حاصلخیزی بودن خاک است ، از بین برود.

بازدار بیان کرد: در این زمینه کلاس های ترویجی و آموزشی برای کشاورزان برگزار و به آنها توصیه شده که پس از برداشت محصول گندم کلش باقیمانده را با خاک مخلوط و آبیاری کرده تا پس از پاشیدن کود این مواد تجزیه و هزینه تولید نیز کاهش یابد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه ایران فقیرترین خاک ها را از نظر مواد عالی دارد کشاورزان باید از سوزاندن این زمین ها که مواد عالی خاک را از بین می برد، جلوگیری کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام تاکید کرد: با توجه به اهمیت این مقوله برخورد با کشاورزانی که اقدام به آتش سوزی کاه و کلش زمین های کشاورزی می کنند در آینده قانونی خواهد شد. ک/3

7171/540

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *