پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۵۱

ˈیارمحمد بامریˈ روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: کشاورزان فقط 15درصد هزینه اجرای طرح های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی را…

ˈیارمحمد بامریˈ روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: کشاورزان فقط 15درصد هزینه اجرای طرح های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی را می پردازند و بقیه آن از طریق یارانه دولتی تامین می شود.

وی بیان کرد: هم اکنون بیش از چهار هزار و 350 هکتار از زمینهای کشاورزی این شهرستان به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز شده است و پیش بینی می شود تا پایان امسال به شش هزار هکتار افزایش یابد.

مدیر جهاد کشاورزی دلگان بر اهمیت و ضرورت اجرای طرح های آبیاری نوین در این شهرستان تاکید کرد و افزود: با توجه به خشکسالی و کمبود آب روند آبیاری زمینهای کشاورزی باید از روش های سنتی به صنعتی و نوین تغییر یابد.

بامری گفت: اجرای سامانه آبیاری تحت فشار موجب افزایش راندمان تولید و صرفه جویی در مصرف آب می شود.

وی افزود: در روش آبیاری غرق آبی و سنتی 70 درصد هدر رفت آب و راندمان آبیاری تنها 30 درصد است در حالی که راندمان آبیاری در روش آبیاری بارانی 70 درصد و در روش قطره ای 90درصد است.

یکی از کشاورزان دلگان گفت: 21 هکتار از زمینهای کشاورزی خود را به سامانه آبیاری نوین مجهز کرده ام.

ˈخان محمد بامریˈ افزود: قبل از اجرای روش نوین، آبیاری این سطح زمین کشاورزی 192 ساعت طول می کشید اما با اجرای این طرح زمان آبیاری به 48 ساعت کاهش یافته است.

وی بیان کرد: با استفاده از روش های آبیاری نوین علاوه بر صرفه جویی در وقت، آب و هزینه های کارگری میزان تولید نیز به سه برابر افزایش یافته است. ک/3

7314/7437 / 653

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.