چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۹۳ - ۱۱:۱۲

رشد و توسعه پایدار کشاورزی یکی از شاخص‎ترین و مهم‌ترین هدف‎های هر دولتی است که تحقق آن طریق تحولات بنیادی همه جانبه در…

رشد و توسعه پایدار کشاورزی یکی از شاخص‎ترین و مهم‌ترین هدف‎های هر دولتی است که تحقق آن طریق تحولات بنیادی همه جانبه در ساختار کشاورزی، مدیریت و بهره‎برداری مطلوب از منابع و امکانات، سازماندهی و هدایت سنجیده فعالیت‎ها در چارچوب برنامه ریزی علمی و منطقی امکان‎پذیر خواهد بود.

‌به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، بر همین اساس، بخش کشاورزی در کلیه برنامه‎های توسعه کشور از اولویت ویژه‎ای برخوردار بوده و به عنوان محور و اساس توسعه اقتصادی کشور مورد توجه قرار داشته است. انتشار سموم کشاورزی از قبیل آفت‎کش‎ها، علف‎کش‎ و جونده‎کش‎ها تعادل اکولوژیک را بر هم میزند.

هر چند کنترل عوامل خسارت زا با استفاده از آفت‎کش‎ها در بخش کشاورزی سودمند و ضروری است، اما بی‌توجهی و افراط در مصرف آفت‌کش‎ها باعث خسارات قابل توجهی در موجودات زنده و ایجاد بیماری و مرگ در انسان‎ها می‎شود.

راهکارهای کنترل تهدیدات مذکور، تا حدود زیادی منطبق بر راهبردهای کشاورزی پایدار، به خصوص کشاورزی ارگانیک است. بر این اساس لازم است مصرف سموم علفکش با کنترل مکانیکی، زراعی، رعایت آیش، تناوب و کاربرد مالچ طبیعی، جایگزین شود.

کارشناس مسئول بهداشت حرفه‎ای لرستان در این باره گفت: کشاورزی یکی از خطرناک‌ترین مشاغل است. در این صنعت حدود 6 حادثه در 100 کارگر و 12 جراحت منجر به مرگ در 100 هزار کارگر اتفاق می‎افتد. بیش از نیمی از کارگران بخش کشاورزی در معرض ابتلا به بیماری‎های پوستی و تنفسی هستند.

ناهید شفیعیان در گفت‌وگو با ایسنا، اضافه کرد: حدود چهار درصد از بیماری‎های تنفسی مرتبط با کار رنج می‎برند و بیماری‎های شغلی آنها حدود دو برابر سایر مشاغل است(58 مورد در 100 هزار در مقایسه با بخش صنعت 27.5 مورد در 100 هزار).

وی ادامه داد: طبیعت شغل کشاورزی با خطر همراه است. کشاورزان در شرایط نامساعد آب و هوایی، به صورت طولانی مدت و بدون استراحت کار می‎کنند. در ساخت و استفاده از تجهیزات کشاورزی معمولاً مسائل ایمنی رعایت نمی‎شود.

شفیعیان گفت: مواجهه با عوامل بیولوژیک و بیماری‎های مشترک بین انسان و دام، استفاده نامناسب از انواع سموم، آفت‎کش‎ها و مواد شیمیایی مختلف سلامت آنان را تهدید می‎کند. کارشناس مسئول بهداشت حرفه‎ای لرستان با بیان اینکه بیش از‌ 9 هزار نوع ماده شیمیایی در بخش کشاورزی و دامپروری و بیش از دو هزار نوع ترکیب داروی دامپزشکی در حال حاضر استفاده می‎شود، افزود: شاغلین این صنعت در معرض تماس با آنها هستند و یک تا 4 میلیون مسمومیت ناشی از تماس با آفت‎کش‎ها در سال اتفاق می‎افتد.

شفیعیان یادآور شد: در طی سال‎های اخیر کاربرد سموم و بیماری‎های مرتبط با آنها در بخش صنعت کشاورزی به طور حیرت آوری افزایش یافته است.

این کارشناس ارشد بهداشت حرفه‎ای در ادامه بیان کرد: در بسیاری از موارد محل سکونت و محیط کار کشاورزان مشترک است که این خود مشکلات بهداشتی خاصی را برای آنها به وجود می‎آورد.

وی تصریح کرد: برای دست یافتن به توسعه پایدار در بخش کشاورزی باید به وضعیت بهداشتی و رفاهی کشاورزان توجه کافی بعمل آید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *