شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۴۰

به گزارش خبرنگار مهر، در روزهایی که ایتالیا با فقر مالی شدید دست و پنجه نرم می کرد و ایران در اوج ثروت…

به گزارش خبرنگار مهر، در روزهایی که ایتالیا با فقر مالی شدید دست و پنجه نرم می کرد و ایران در اوج ثروت بود، شاید هیچ کس از اهالی ایتالیا فکرش را هم نمی‌کرد کشتی افسانه‌ای 90 میلیون دلاری رافائل، دو میلیون دلار به ایران فروخته شود.

رافائل در سال ۱۹۶۵ تا ۹۰ میلیون دلار نیز قیمت گذاری شده بود اما ایتالیایی‌ها از سرناچاری و اجبار و شرایط بحرانی اقتصادی‌شان، 10 سال بعد رافائل و میکل‌آنژ را که حدود ۴۵ میلیون دلار قیمت واقعی داشتند هر کدام به مبلغ دو میلیون دلار به ایران فروختند.

در کشتی رافائل ۸۵۰ خروجی رادیو تلفنی، شش استخر شنا، ۷۵۰ کابین، ۱۸ آسانسور، ۳۰ سالن اجتماعات، تالار نمایشی با ۵۰۰ صندلی و باشگاه های ژیمناستیک و پرورش قوای جسمانی و… ساخته شده بود.

شکوه رافائل چندسالی بیش طول نکشید

وقتی کشتی رافائل با آن همه شکوه وارد ساحل بوشهر شد برای مردم بندر دیدن این کشتی غول پیکر با آن صدای عجیبش که به گفته بعضی از آنها که آن زمان شاهد ورودش به بوشهر بودند و زمانش را نزدیک صبح اعلام کردند، بسیار عجیب بود.

هر چه از سال های ورود این کشتی به دریای خلیج همیشه فارس دورتر می شویم، قصه رافائل فقط گنجینه ذهن بزرگان ما می شود و دیگر در حافظه نسل جدید جایی نخواهد داشت.

کشتی رافائل نمادی برای مردم بوشهر بوده و این مهم با همیشه از زمانی که وارد ساحل بوشهر شده نمایان بوده است از این رو مردم این دیار حتی فکرش را هم نمی کردند کشتی تایتانیک ایران به روز بدی دچار شود.

در روز پنجشنبه ۲۶ آبان ۱۳۶۲ هواپیماهای عراقی بالاخره در گرماگرم بمباران خارگ و بوشهر آن را هدف موشک قرار داده و به آن آسیب جدی وارد کردند به حدی که رافائل تا نیمه در آب های کم عمق ساحلی لنگرگاه بوشهر فرورفت.

خارج کردن گنجینه‌های درونی کشتی رافائل توسط غواصان محلی

چیزی نگذشت که یک کشتی باری به نام ایران سیام ناگهان به صورت اتفاقی با آن برخورد کرد و به بدنه اش آسیب جدی رساند و کاری را که هواپیماهای عراقی آغازش کرده بودند تمام کرد.

رافائل کاملاً در اعماق خلیج فارس غرق شد و آن گاه مورد هجوم بیشتر عده ای ازغواصان محلی واقع شد . عده ای از این افراد که خبر از گنجینه های درون کشتی داشتند، آثار گرانبها و هنری ای که هنوز در کابین ها و سالن اجتماعات کشتی و رستوران هایش باقی‌مانده بود را به یغما بردند.

ماجرای خارج کردن رافائل از دریا از سال 90 شروع شد که کارخانه ذوب آهن اصفهان خواستار خرید تکه های آهنی باقیمانده رافائل شد.

کشتی رافائل نماد مردم بوشهر است

پس از آنکه خیلی ها از مسئولان مربوطه، کارشناسان، دانشجویان و خبرنگاران و شورای شهر مخالفت خود را به نوعی با خارج کردن این کشتی از بوشهر عنوان کردند و استاندار بوشهر نیز تاکید کرد که تمام تلاشمان را برای نگه داشتن این کشتی در سواحل بوشهر خواهیم کرد، به سراغ دکتر مهدی محمدی رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر رفتیم تا به عنوان یک کارشناس بیوتکنولوژی دریا پاسخگوی سوالاتمان باشد.

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر با بیان اینکه کشتی رافائل نماد مردم بوشهر بوده اظهار داشت: این کشتی اکنون مامنی برای آبزیان شده و علاوه بر آن مردم به حضور این کشتی در دریای خلیج فارس عادت کرده اند.

دکتر محمدی با بیان اینکه این کشتی اکنون در دو کیلومتری نیروگاه قرار گرفته تصریح کرد: جایی که مرجان و صخره‌های دریایی وجود دارد تولید بالا رفته و ما برای کاهش سطح به وجود آمده از این موضوع می‌توانیم دو پیش فرض ارائه کنیم.

ایران از کشورهای پیشتاز در ساخت زیست‌گاه‌های مصنوعی است

محمدی با بیان اینکه این زیست‌گاه محل مناسبی برای رشد است افزود: در این رویکرد می توانیم زیست‌گاه‌های مصنوعی ساخته و محل مناسبی برای رشد مرجان ها و آبزیان دیگر درست کنیم.

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر ادامه داد: یکی از مشکلات گرم شدن زمین افزایش کربن بوده و این زیستگاه می‌تواند باعث کمبود کربن شده و از طرفی با خود آلایی می‌توانند اثرات این آهن آلات را در آب دریا کم کنند.

محمدی خاطر نشان کرد: خیلی از کشورهای مختلف دنیا طرح ایجاد زیستگاه های مصنوعی را به عنوان یک استراتژیک گرفته به‌ویژه در مناطق گرمسیری و مرجانی که شرایط خاصی دارد.

وی با بیان اینکه  ایران یکی از کشورهای پیشتاز در ساخت زیست‌گاه‌های مصنوعی است، اظهار داشت: هدف از ایجاد این زیستگاه‌ها افزایش قابلیت‌های ذخائر زیستی دریایی بوده که می‌تواند به رونق صید و صیادی و ذخائر آسیب دیده کمک کند.

بسیاری از آبزیان با کشتی رافائل انس گرفته‌اند

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر با بیان اینکه رافائل نیز به عنوان اینکه سطح بزرگی را در زیر آب ایجاد کرده از این قائده مستثنی نیست افزود: با اینکه 15 سال از غرق شدن در آب دریا می گذرد آبزیان بسیاری با آن انس گرفته و تولید و مهاجرت بسیاری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ما هر مقدار متر مربع آماری داریم که می‌تواند هر مقدار توده زنده را تولید کند، اظهار داشت: با این وجود اگر ابعاد دقیق رافائل را داشته باشیم می توانیم پیش بینی کنیم که این وسیله قابلیت‌های بسیار و مفیدی داشته باشد.

محمدی با بیان اینکه وجود رافائل باعث ایجاد حیات تازه در منطقه شده ادامه داد: این کشتی باعث تولید شده و شرایط پایداری در آن منطقه به وجود آورده است.

جدا کردن رافائل از دریا منجر به آسیب رسیدن به محیط می شود

وی با بیان اینکه جدا کردن رافائل از دریا منجر به آسیب رسیدن به محیط می شود اظهار داشت: نه تنها این اتفاق باعث ضرر رساندن به محیط زندگی افراد در ساحل می شود بلکه به آبزیانی که در سطح دریا با آن انس گرفته اند نیز آسیب می رساند.

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر با بیان اینکه می توان از آن به عنوان زیستگاه توریستی استفاده کرد، افزود: ما می توانیم روی سطح رافائل مجموعه یا هتلی شناور ساخته تا ایستگاهی برای افزاد شناور باشد.

وی ادامه داد: تورهای دریایی را کمک کرده و بر روی آرامش و تثبیت آلودگی های دریایی تاثیر ویژه ای دارد.

لزوم توجه به ظرفیت‌های گردشگری در استان بوشهر

لازم به ذکر است در مواقع جذر و مد کشتی رافائل از دریا بیرون آمده و قابل دیدن است.

با نگارش صحبت‌های یک کارشناس دریا و محیط زیست، قاعدتا باید نظر و نگرش افرادی که قصد تخریب تایتانیک ایران را دارند عوض شده و با جایی که مامنی برای آبزیان و دلگرمی برای مردم بندر است بازی نکنند.

بوشهر توانایی پیشرفت و توسعه در تمامی زمینه ها را داشته مخصوصا زمینه بافت ها و مکان ها و وسایل تاریخی که از قدیم در این شهر به یادگار مانده است.

اما متاسفانه کم اهمیتی به این امکانات در بوشهر مانع پیشرفت این استان بوده و باید با جلساتی کارشناسی شده تصمیماتی اساسی برای کشتی رافائل گرفته که نه تنها در این استان ماندگار شود بلکه بتوان به بهترین نحو از آن استفاده کرد.

…………………………..
گزارش: فریبا کرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.