پنجشنبه، ۱۱ خرداد ۹۶ - ۰۸:۳۳
کشف آب در حفره های سطح مریخ

کشف آب در حفره های سطح مریخ توسط کاوشگر کنجکاوی احتمال حیات در این سیاره را بیشتر از گذشته نشان نمایان می کند….

کشف آب در حفره های سطح مریخ توسط کاوشگر کنجکاوی احتمال حیات در این سیاره را بیشتر از گذشته نشان نمایان می کند. چرا که کاوشگر کنجکاوی اخیرا در مریخ موفق به کشف حفره‌ هایی شده است که احتمالا قبلا در آن ها آب وجود داشته است. محققان ناسا با کمک داده‌های مریخ‌ نورد کنجکاوی Curiosity در حال رسیدن به این نتیجه هستند که سیاره سرخ در گذشته امکانات بیشتری برای وجود حیات موجودات زنده داشته است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

کشف آب در حفره های سطح مریخ در حالی مورد تایید دانشمندان قرار گرفته است که در شش اوت سال ۲۰۱۲ کاوشگر کنجکاوی برای جستجوی حیات در این سیاره با موفقیت در دهانه گیل Gale فرود آمد و دلیل انتخاب این گودال برای فرود کاوشگر کنجکاوی را وجود رسوباتی در آن اعلام کرده‌اند که بر اثر وجود آب زیاد شکل گرفته است. آنچه که به کنجکاوی اجازه می‌دهد تا شواهدی از وجود نخستین ذرات اساسی در حیات میکروبی را بیابد.

کشف آب در حفره های سطح مریخ

حال شواهدی برای درستی این پیش‌ بینی یعنی کشف آب در حفره های سطح مریخ پیدا شده است. وجود حفره‌های متعدد در این دهانه نشان‌دهنده وجود دریاچه‌هایی است که نشان می‌دهند تا پیش از خشک شدنشان حیات می‌توانسته در این ناحیه از مریخ وجود داشته باشد.

با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ آب مایعی در سطح یا نزدیک سطح مریخ وجود ندارد، محققان معتقدند حدود ۳٫۳ میلیارد سال است که هیچ حیاتی در این سیاره وجود ندارد و این زمان با زمان خشک شدن کامل این دریاچه‌ها منطبق است و البته در کنار گودال گیل کوهی به نام شارپ Sharp یا آئولیس Aeolis وجود دارد که ارتفاع آن از سطح این گودال در حدود ۵٫۵ کیلومتر است.

با این حال محققان ناسا با بررسی تصاویر ارسال شده از این کوه به این نتیجه رسیدند که با توجه به بالا بودن میزان سیلیس در قسمت‌های پایینی این کوه و تفاوت رنگ آن با قسمت‌های مرتفع‌تر، ایجاد آن نتیجه دهها میلیون سال رسوب‌گذاری دریاچه‌های این ناحیه بوده است. وجود ترک در سنگ‌های جوان‌تر نشان می‌دهد آب‌های زیرزمینی برای مدت زیادی در این منطقه وجود داشته است.

کشف آب در حفره های سطح مریخ

محققان با بررسی ساختار سنگ‌ های این حفره‌ ها به این نتیجه رسیده‌اند که به احتمال زیاد آب این دریاچه‌ها قابل نوشیدن بوده باشد و حتی در زمانی که آب آن به طور کامل تبخیر شده باز هم حجم زیادی از آب‌های زیرزمینی در این ناحیه باقی مانده است.

[highlight]منبع[/highlight]  newatlas

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *