سه شنبه، ۰۹ آذر ۹۵ - ۱۱:۰۳
کشف آب

کشف آب در عمق هزار کیلومتری از سطح زمین چندی پیش توسط دانشمندان دانشگاه نورث وسترن آمریکا تایید شد و دانشمندان این دانشگاه با…

کشف آب در عمق هزار کیلومتری از سطح زمین چندی پیش توسط دانشمندان دانشگاه نورث وسترن آمریکا تایید شد و دانشمندان این دانشگاه با سرپرستی استیو جیکوبسن توانسته اند ردپایی از وجود آب در این عمق زمین کشف کنند .  برای مشاهده توضیحات بیشتر با میهن پست همراه باشید .

کشف آب در اعماق زمین یکی از موضوعات تخیلی است که ژول ورن نویسنده بزرگ فرانسوی به آن در کتاب سفر به مرکز زمین اشاره کرده است اما این موضوع چندان تخیلی هم نیست . آخرین بار دانشمندان توانسته بودند مسیری از آب مخلوط با سنگ و صخره را در عمق ۶۰۰ متری کشف کنند و حالا نیز دانشمندانی از دانشگاه نورث وسترن  ردپایی از آب در عمق ۱۰۰۰ متری پیدا کرده اند .

استیو جیکوبسن سرپرست این پروژه گفت :

میزان منابع آبی موجود روی کره زمین خیلی بیشتر از حد تصورات ما است . ما با منابع عظیمی از آب سر و کار داریم که باید آنها را کشف کنیم.

دانشمندان مسیر این منبع عظیم آب را از روی یک الماس با قدمت ۹۰ میلیون سال کشف کرده اند . آنها این الماس قدیمی را در نزدیکی  رودخانه سائو لوئیز برزیل پیدا کرده اند و با انجام آزمایشات دقیق روی آن به این نتیجه رسیدند که این الماس از جایی آمده که قطعا در آنجا آب وجود دارد و در نهایت  با بررسی دوباره منطقه دانشمندان موفق به کشف آب در عمق هزار کیلومتری از سطح زمین شدند .

کشف آب در عمق هزار کیلومتری از سطح زمین

عکس الماس یافت شده در اطراف رودخانه سائو لوئیز

دانشمندان تخمین می زنند این منبع آب کشف شده در عمق هزار متری حد فاصل یک سوم مانده تا لبه هسته زمین قرار داشته باشد . ژول ورن نیز در کتاب خود به چنین مسیر هایی اشاره کرده بود .

جالب است بدانید هیچ کس تصور نمی کرد که در چنین عمقی از سطح زمین آن هم در اطراف رودخانه سائو لوئیز برزیل کشف آب انجام شود .

[highlight]منبع : newscientist[/highlight]

2 دیدگاه برای “کشف آب در عمق هزار کیلومتری از سطح زمین”

  1. مهران گفت:

    پس زیاد هم تخیلی نبوده

  2. رها.ام گفت:

    ممنون.جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.