یکشنبه، ۲۹ اسفند ۹۵ - ۰۹:۵۵
الماس غول‌ پیکر

کشف الماس ۷۰۶ قیراطی در حالی توسط امانوئل مومو یکی از هزاران کارگری معدن های طلا و الماس اطراف کشور سیرالئون در صدر…

کشف الماس ۷۰۶ قیراطی در حالی توسط امانوئل مومو یکی از هزاران کارگری معدن های طلا و الماس اطراف کشور سیرالئون در صدر رسانه ها قرار گرفته است که شغل اصلی او چوپانی است و حالا او موفق به کشف یک الماس غول‌ پیکر شده است . این الماس ۷۰۶ قیراط معادل  ۱۴۱.۲ گرم وزن دارد . در ادامه با میهن پست همراه شوید .

کشف الماس غول‌ پیکر توسط امانوئل مومو یکی از بزرگترین سنگ های الماس کشف شده در جهان بشمار می آید اما در وزن با بزرگترین آن ها تفاوت بسیاری دارد . نکته جالب در این میان هدیه کردن این الماس به رئیس جمهور سیرالئون ، دکتر ارنست بای کوروما است . رئیس جمهور نیز در مقابل بصورت رسمی از امانوئل مومو و رئیس معدنی که او در آن مشغول به  کار بوده تشکر کرده است . البته این تشکر به دلیل قاچاق نکردن این الماس به خارج از کشور بوده است .

کشف الماس ۷۰۶ قیراطی در حالی مورد توجه قرار گرفته است که دولت سیرالئون اعلام کرده قصد دارد این الماس غول‌ پیکر را در یک حراجی شفاف بفروش برساند و پول بدست آمده از آن را برای مردم کشور هزینه کند .

الماس غول‌ پیکر

جالب است بدانید در گذشته  شورشیان در کشور سیرالئون به بعضی از تاجران اجازه می‌ دادند تا از معادن الماس این کشور  بهره‌ برداری کنند. این تجار نیز الماس‌ های یافت شده را با استفاده از کشتی و از طریق لیبریا خارج می کردند . چارلز تیلور نیز که جنگ‌ سالار سابق ارتش لیبریا بود در در یکی از بد نام‌ ترین پرونده‌ های تاریخ، به دلیل پشتیبانی از شورشیان در ازای الماس گناهکار شناخته شده و به اعدام محکوم شد .

جنگ های داخلی به دلیل الماس‌ های خونین در سیرالئون بیش از ۱۲۰ هزار نفر تلفات داشته است . اما اکنون دولت به شدت قاچاق مرزی الماس را سرکوب می کند و قصد دارد با اجرای قوانین سفت و سخت در اینباره فساد را در کشور به حداقل برساند . فسادی که باعث بردگی و از دست رفتن جان هزاران انسان شده است .

بد نیست بدانید بزرگترین سنگ قیمتی کشف شده الماس ۳۱۰۶ قیراطی کولینان است که در سال ۱۹۰۵ در آفریقای جنوبی کشف شد و به ۹ قطعه جدا برش یافت که بسیاری از آنها در جواهرات سلطنتی انگلیس به کار رفته‌اند. دومین الماس بزرگ جهان در یکی از معادن بوتسوانا در نوامبر ۲۰۱۵ توسط شرکت کانادایی لوکارا دایاموند کشف شد. این سنگ قیمتی ۱۱۱۱ قیراطی از معدن کارووی واقع در ۵۰۰ کیلومتری شمال گابورون، پایتخت بوتسوانا استخراج شد و بزرگترین الماس کشف شده در بوتسوانا و همچنین بزرگترین الماسی به شمار می‌رود که در بیش از یک قرن گذشته کشف شده است. همزمان دو سنگ الماس سفید دیگر به وزن ۸۱۳ و ۳۷۴ قیراط، در معدن کارووی استخراج شدند. به این ترتیب الماس غول‌ پیکر ۷۰۶ قیراطی که به تازگی کشف شده است در رده چهارم بزرگترین الماس های دنیا قرار خواهد گرفت .

[highlight]منبع [/highlight]: theguardia

یک دیدگاه برای “کشف الماس ۷۰۶ قیراطی توسط یک چوپان در سیرالئون + عکس”

  1. معصوم گفت:

    خوش به حالش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.