جمعه، ۲۵ تیر ۹۵ - ۰۶:۴۴
کشف برف کهکشانی

کشف برف کهکشانی در یک ستاره دور از منظومه شمسی  این روزها در حالی موضوع و مبحث داغ محافل علمی حوزه هوافضا و…

کشف برف کهکشانی در یک ستاره دور از منظومه شمسی  این روزها در حالی موضوع و مبحث داغ محافل علمی حوزه هوافضا و نجوم قرار دارد که این نخستین بار است که توسط بشر برف کهکشانی در یک ستاره دور از منظومه شمسی شناسایی شده و به دانشمندان دانش بهتری در مورد شرایط جوی و حتی نشانه‌های حیات فرازمینی ارائه خواهد داد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

برف کهکشانی از آن جهت شکل می گیرد که حرارت ستارگان جوان معمولا از منجمد شدن مولکول‌های آب تا شعاع ۴۵۰ میلیون کیلومتری آن‌ها جلوگیری می‌کند، اما ورای این نقطه، آب متراکم شده و لایه‌هایی از یخ را بر روی ذرات تشکیل می‌دهد. به این ناحیه – مرز برفی – گفته می‌شود.

در خصوص برف کهکشانی توصیح بیشتر این که از آنجایی که مرز برفی معمولا در فاصله نزدیکی از ستاره قرار دارد،‌ ستاره‌شناسان تاکنون نتوانسته بودند آن را بطور مستقیم مشاهده کنند. انفجار خشونت‌آمیزی از درخشندگی و حرارت در ستاره اوریونیز V883 باعث افزایش شدید گرمای دیسک آن شد و مرز برفی آب را به فاصله دورتری از حد معمول فرستاد که باعث شد دانشمندان شانس مشاهده مستقیم آن را پیدا کنند.

در راستای تحقیق و پژوهش بیشتر در خصوص برف کهکشانی باید گفت که محققان آرایه میلی‌متری، زیرمیلیمتری آتاکاما (آلما) در صحرای شیلی توانستند این تصویر را از تلسکوپ رادیویی ثبت کنند که یک ستاره درخشان را با دیسکی نارنجی رنگ و یک دامنه تاریکتر که همان حلقه برف است، نشان می‌دهد.

ستاره اوریونیز V883 در حدود ۱۳۵۰ سال نوری از زمین فاصله داشته و ۳۰ درصد از خورشید بزرگتر است.به گفته محققان، توزیع یخ آب در اطراف ستاره برای شکل‌گیری سیارات از اهمیت زیادی برخوردار است. این امر در منظومه شمسی باعث شکل‌گیری حیات در زمین شده است.

دانشمندان حوزه نجوم و بخصوص ستاره‌شناسان از کشف این مرز برفی بسیار هیجان‌زده هستند زیرا ممکن است به درک بهتری از چگونگی شکل‌گیری سیارات در اطراف ستارگان جهان کمک کند. بخش صخره‌ای دیسک ستاره‌ای به شکل‌گیری سیاراتی مانند مریخ و زمین کمک کرده و جهان‌های گازی مانند مشتری و زحل در دامنه‌های برفی آن شکل گرفته‌اند.

[highlight]منبع: space[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *