شنبه، ۳۰ آبان ۹۴ - ۱۲:۴۵

میهن پست – جدیدا دانشمندان موفق به کشف دندان باستانی بزرگی شده اند که تصور می شود به دسته ای از انسانها موسوم…

میهن پست – جدیدا دانشمندان موفق به کشف دندان باستانی بزرگی شده اند که تصور می شود به دسته ای از انسانها موسوم به «دنیسوان»ها تعلق دارد و این دندان باستانی در غاری واقع در منطقه سیبری کشف شده است و پس از بررسی های دقیقی که بر روی آن انجام شده مشخصی شده است که به دنیسوان ها تعلق دارد. این دسته از انسانها جدای از نئاندرتال ها بوده اند و همواره برای محققان دیرینه شناس از جذابیت تحقیقاتی برخوردار بوده اند.

قبل از این و در سال ۲۰۰۸ نیز دندان و تکه استخوان انگشتی متعلق به دنیسوان ها در همین غار کشف شده بود اما اینها تنها سرنخ ها از این دسته از انسانهای باستانی به شمار می آمدند. حالا این غار به نام همین دسته از انسانها نامگذاری شده است.

در این میان دانشمندان با یاری گرفتن از نتایج بررسی های مربوط به دندان تازه ای که شناسایی شده به این باور رسیده اند که دنیسوان ها حدود ۶۰ هزار سال پیشتر از تصورات قبلی در زمین زندگی می کرده اند که این دندان توسط محققین با نام Denisova ۸ نامگذاری شده و دارای ریشه بزرگی است که نشان می دهد صاحب آن آرواره بزرگی داشته است.

با این حال این چند تکه دندان و استخوان نمی تواند برای دانشمندان ابزاری کمک رسان در تشخیص این حقایق باشد که دنیسوان ها دقیقا چه شکلی بوده و تا چه مدت ساکن مناطق سیبری بوده اند که در این رابطه دانشمندان عمر این دندان را حدود ۱۱۰ هزار سال عنوان کرده که این موضوع نشان از حیات و جابجایی دنیسوان ها در مناطقی از سیبری در همان دوران است.

منبع: discovermagazine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *