یکشنبه، ۳۱ فروردین ۹۹ - ۱۱:۱۳
کشف ستاره ای با شش سیاره

کشف ستاره ای با شش سیاره در حالی توسط محققان دانشگاه ژنو سوئیس انجام شده که یکی این سیاره ها فراخورشیدی است. در…

کشف ستاره ای با شش سیاره در حالی توسط محققان دانشگاه ژنو سوئیس انجام شده که یکی این سیاره ها فراخورشیدی است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

محققان دانشگاه ژنو سوئیس (UNIGE) در مطالعه اخیرشان با استفاده از طیف سنج “سوفی” (SOPHIE ) به مدت هفت سال ستاره” HD 158259 “که در صورت فلکی اژدها بود را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند این ستاره دارای شش سیاره است. کشف ستاره ای با شش سیاره

تجزیه و تحلیل دانشمندان دانشگاه ژنو نشان می دهد که ستاره HD 158259 دارای شش سیاره است که یکی از آنها یک سیاره فراخورشیدی فرا زمین است و پنج سیاره دیگر مینی نپتون هستند.

به گفته دانشمندان نسبت این سیارات با یکدگیر بسیار جالب است و این سیارات فاصله فوق العاده منظمی با یکدیگر دارند و این نشانگر نحوه شکل گیری این سیستم است.

کشف ستاره ای با شش سیاره

“فرانسیوس بوچی” (François Bouchy) استاد گروه نجوم دانشکده علوم ژنو گفت: کشف این سیستم سیاره ای به لطف دستیابی به تعداد زیادی از ابزارهای اندازه گیری و تکنیک‌های پردازش سیگنال امکان پذیر شده است.

“پال ای ویلسون” (Paul A. Wilson) محقق دانشگاه وارویک و یکی از محققان این مطالعه گفت: این کار عالی است و نشان دهنده نقش مهم تلسکوپ های کوچکتر در پیشرفت علم نجوم از طریق تحقیقات با کیفیت بالا است. تجزیه و تحلیل نشان می دهد که این سیارات جرمی دو و شش برابر زمین دارند. از این گذشته ، این سیستم سیاره ای کاملاً فشرده است و این به آن معنا است که فاصله خارجی ترین سیاره از ستاره آن 2.6 برابر کمتر از فاصله بین عطارد و خورشید است.علاوه بر این چندی پیش تلسکوپ فضایی تس ناسا متوجه کاهش میزان درخشش این ستاره شده بود.

“ایزابل بویس” (Isabelle Boisse) محقق آزمایشگاه Marseille Astrophysics و یکی از محققان این تحقیق گفت: اندازه گیری تلسکوپ تس اطلاعات ارزشمندی را در مورد ساختار داخلی سیاره در دسترس ما قرار داد.

[highlight]منبع: spacedaily[/highlight]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *