چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۰۷:۴۰

دو قطعه از فسیل یک فیل با قدمت یک میلیون سال در چالدران کشف شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه آذربایجان‌غربی،…

دو قطعه از فسیل یک فیل با قدمت یک میلیون سال در چالدران کشف شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه آذربایجان‌غربی، حسن عباس‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌غربی در جمع خبرنگاران، با اعلام این خبر افزود: مطالعات ژنتیکی انجام شده توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست روی این فسیل‌ها بیانگر این است که قطعات کشف شده متعلق به اندام‌های ران فیل است.

وی گفت: یکی از این قطعات به طول 35 سانتیمتر و قطر 12 سانتیمتر و دیگری در ابعاد 35 سانتیمتر و ارتفاع 15 سانتیمتر است.

عباس‌نژاد ادامه‌داد: کشف این فسیل در چالدران نشانگر این است که این منطقه مکانی غنی در تنوع زیستی می‌تواند باشد.

وی با اشاره به مکان کشف این فسیل‌ها گفت: این مکان منطقه‌ای در مسیر چالداران به آواجیق در دره‌ای به طول یک کیلومتر واقع شده است.

عباس‌نژاد درباره نحوه پیداشدن این فسیل‌ها گفت: این دره در مسیر سیل واقع شده و بر اثر گذشت زمان و در نتیجه فرسایش خاک فسیل‌های زردرنگ و اسفنجی از زیرخاک بیرون آمدند.

وی ادامه‌داد: امکان اینکه ابعاد این اکتشاف گسترده باشد بسیار است و از مردم محلی می‌خواهیم تا در راستای حفاظت از این منطقه تلاش کنند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌غربی اضافه کرد: با تهیه تجهیزات مورد نیاز اکتشافات و مطالعات بعدی درباره وجود فسیل‌های دیگری در این منطقه تداوم می‌یابد.

این فسیل‌ها در تیرماه امسال کشف شدند که به علت انجام مطالعات مختلف ژنتیکی روی آنها توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکنون مطالبی در رابطه با آنها منتشر نشده بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *