شنبه، ۰۴ مرداد ۹۹ - ۱۱:۰۶
کشف منظومه ستاره ای

محققان به تازگی از کشف منظومه ستاره ای با ویژگی هایی نزدیک به منظومه خورشیدی خبر داده اند. در ادامه قصد داریم تا…

محققان به تازگی از کشف منظومه ستاره ای با ویژگی هایی نزدیک به منظومه خورشیدی خبر داده اند. در ادامه قصد داریم تا به بررسی دقیق این منظومه بپردازیم.

تازه ترین تصویر ثبت شده توسط تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوب اروپا ستاره ای شبیه به خورشید را نشان می دهد که دو سیاره فراخورشیدی را در مدار پیرامونی خود دارد و این نخستین بار است که اخترشناسان به تصویر این منظومه دست پیدا می کنند.

تصاویر ثبت شده از این منظومه که چندین سیاره دارد در نوع خود بسیار نادر هستند و یکی از آنها که در ادامه مشاهده می کنید اولین عکس دقیق ثبت شده از این منظومه شبه خورشیدی است.

در قلب این منظومه، ستاره ای به نام TYC 8998-760-1 با فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد و محققان باور دارند که این سیستم ستاره ای بسیار شبیه به منظومه خورشیدی در مراحل اولیه شکل گیری اش است. دانشمندان همچنین خاطرنشان کردند که تا امروز تنها دو منظومه دیگر با دو اگزوپلنت یا بیشتر شناسایی شده اند و در هر دوی آنها ستاره ای که در قلب منظومه قرار داشته بسیار متفاوت از خورشید ما بوده است.

در تصویر ثبت شده جدید اما منظومه ای شامل یک ستاره جوان شبیه به خورشید با دو جرم گازی بزرگ دیده می شود. این دو سیاره با فاصله بسیار زیاد از ستاره مادر خود حول مدار پیرامونی آن می چرخند (این دو سیاره توسط دو فلش در تصویر شاخص مشخص شده اند).

کشف منظومه ستاره ای

کشف منظومه ستاره ای

دانشمندان برای تشخیص این دو سیاره از ستاره هایی که در اطرافشان قرار دارند چندین عکس از زوایای مختلف از آنها گرفتند. همانطور که اشاره کردیم فاصله این دو سیاره گازی عظیم تا ستاره مرکز منظومه به مراتب بیشتر از فاصله زمین تا خورشید است. فاصله یکی از آنها تا ستاره میزبان ۱۶۰ برابر و دیگری ۳۲۰ برابر فاصله زمین تا خورشید اعلام شده است.

دانشمندان گفته اند که فاصله این دو سیاره گازی تا ستاره میزبانشان از فاصله زحل و مشتری تا خورشید هم بیشتر است. برای آنکه درک بهتری از این فاصله داشته باشید بد نیست اشاره کنیم که فاصله مشتری و زحل از خورشید به ترتیب ۵ و ۱۰ برابر فاصله زمین تا خورشید است.

همانطور که گفتیم TYC 8998-760-1 به مراتب از خورشید جوانتر است و به باور دانشمندان عمر آن از ۱۷ میلیون سال بیشتر نیست. این منظومه ستاره ای در جنوب خوشه Musca قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.