جمعه، ۱۵ تیر ۹۷ - ۰۹:۵۰
کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان

کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان را امروز در حالی به شما معرفی خواهیم کرد که در سال ۲۰۱۶ ، طبق اطلاعات آماری…

کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان را امروز در حالی به شما معرفی خواهیم کرد که در سال ۲۰۱۶ ، طبق اطلاعات آماری سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد یا به اختصار FAO ،لیستی از کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان اعلام کرده است.

البته قبل از توضیح در مورد کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان باید گفت که گندم ، یکی از مواد غذایی اصلی در سراسر جهان است. برای تولید گندم، نیاز به شرایط آب و هوایی پایدار وجود دارد، که در بسیاری از کشورها، این شرایط مهیا است.

در این میان ذرت، برنج و گندم ، بیش‌ترین غلاتی هستند که در جهان تولید می‌شوند. که البته گندم در بین نه تنها رتبه‌ ی سوم را دارد بلکه نقش مهمی هم در صنعت کشاورزی جهان را ایفا می کند.

1 – چین با تولید ۱۳۲ میلیون تن گندم در سال : کشور چین مه در راس هرم کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان قرار دارد ، نقش مهمی را در پویایی بازار غلات در سرتاسر جهان ایفا می‌کند. در این کشور، گندم یکی از مواد غذایی اصلی مورد استفاده‌ی مردم است، و ۴۰ درصد از مصرف غلات این کشور را تشکیل می‌دهد. گندم در جلگه‌های «رود زرد» (Yellow River) و «رود هوآی» (Huai River) به مقدار زیادی کشت می‌شود.

کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان

2 – هند با تولید 93/5 میلیون تن گندم در سال  : هند نیز در حوزه تولید گندم در رده ی دوم کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان قرار دارد .گندم ، بعد از برنج، دومین محصول خوراکی مهمی است که در هند کشت می‌شود و هر روز صدها میلیون هندوستانی را سیر می‌کند. گندم در ایالت‌های شمالی و شمال شرقی این کشور، از جمله در نزدیکی مرز آن با پاکستان، غذای مهمی به شمار می‌رود. از کشور هند مقدار زیادی گندم نیز به کشورهای دیگر صادر می‌شود. در حدود ۸٫۷ درصد از کل تولید گندم جهان، در دست کشور هند است و ۱۳ درصد از زمین‌های قابل کشت در هندوستان به کاشت گندم اختصاص داده شده است. در هند، معرفی «انقلاب سبز» (Green Revolution) باعث افزایش قابل توجهی در تولید گندم شد و میزان تولید گندم ملی تنها در یک دهه‌، بین سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، به دو برابر رسید.

کشورهای برتر تولید کنند گندم

3 – روسیه با تولید 73 میلیون تن گندم در سال : تولید گندم زمستانی که در واقع نوع اصلی گندم قابل رشد در روسیه است این کشور را در رده سوم لیست کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان قرار داده است .

کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان

محصول گندم ، بیش‌ تر در قسمت‌ های غربی روسیه و اطراف مسکو پرورش می‌یابد. در مزارع این کشور از دستگاه‌های مدرن و انواع کودها استفاده می‌شود. این محصول بین ماه آگوست و اولین هفته‌ی اکتبر کاشته می‌شود و مابین ماه‌های جولای و آگوست سال بعد برداشت می‌شود.

4 – آمریکا با تولید 63 میلیون تن گندم در سال : با توجه به مساحت بزرگ کشور آمریکا، مزارع وسیعی برای کشت انواع محصولات در دسترس است. هشت نوع متنوع از گندم در آمریکا تولید می‌شود. نیمی از تولیدات گندم آمریکا، در داخل کشور به فروش می‌رسد، و مابقی آن صادر می‌شود.

کشورهای برتر تولید کنند گندم

5 – کانادا با تولید ۳۰ میلیون تن گندم در سال : گندم، مهم‌ترین محصولی است که در کانادا رشد می‌کند و چندین نوع از آن در این کشور کشت می‌شوند. با توجه به اینکه کشور کانادا جمعیت پایینی دارد، نیاز به مواد غذایی اصلی، چندان زیاد نیست و بنابراین بخش اعظم گندم تولیدی این کشور، به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان

مزارع بزرگی در سراسر کانادا وجود دارد که شرایط خاک و دما در آن‌ها برای کشت بسیار مناسب است. این کشور در تولید محصولات دیگری که به عنوان ماده‌ی غذایی اصلی استفاده می‌شوند نیز سهیم است. دانه‌های گندم برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند، از جمله تولید آرد برای صنعت نانوایی و برای استفاده به عنوان خوراک دام. استان‌های ساسکاچوان، آلبرتا، و انتاریو بیشترین تولید گندم را در کشور کانادا دارند.

6 – فرانسه با تولید 29/5 میلیون تن گندم در سال : اقتصاد فرانسه برپایه‌ی تولیدات کشاورزی و دامداری است. مکان‌های وسیع تولید گندم، آن را به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گندم در کل اروپا تبدیل کرده است. این کشور، جزء برترین تولیدکنندگان بسیاری از محصولات کشاورزی دیگر است و از آنجایی که اقتصاد این کشور به فروش و صادرات محصولات کشاورزی بستگی دارد، تولید بیش‌تر، به رشد اقتصادی آن کمک شایانی می‌کند.

کشورهای برتر تولید کنند گندم

البته در این کشور از تکنولوژی مدرن در کشاورزی استفاده می‌شود. گندم زمستانی نوع عمده‌ی گندمی است که در این کشور رشد می‌کند، و در فصل پاییز کاشته می‌شود و در ماه آگوست سال بعد برداشت می‌شود.

7 – اوکراین 26/5 میلیون تن گندم در سال : گندم در سرتاسر اوکراین تولید می‌شود، و البته بخش اعظم تولیدات از مناطق جنوبی و مرکزی تأمین می‌شود.

کشورهای برتر تولید کنند گندم

در این میان گندم در اکراین در فصل پاییز کاشته می‌شود و مابین ماه‌ های جولای و آگوست سال بعد برداشت می‌شود. کشور اوکراین که در زمانی به آن «صبحانه‌ی اروپا» گفته می‌شد، نوعی گندم زمستانی سفت و قرمز را به‌طور عمده تولید می‌کند، که در پختن نان استفاده می‌شود.

8 – پاکستان با تولید 26 میلیون تن گندم در سال : گندم در پاکستان، مهم‌ترین غلات به‌شمار می‌رود، و یکی از اقلام اصلی در رژیم‌ غذایی مردم پاکستان است. گندم در سرتاسر پاکستان کشت می‌شود.

کشورهای برتر تولید کنند گندم

با این حال از آن جایی که بخش بزرگی از اقتصاد مردم پاکستان به کشاورزی مرتبط است، تولیدات کشاورزی برای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. استان‌های پنجاب و سِند بیش‌ترین تولید گندم را دارند. آبرفت‌های به‌ جا مانده از رودخانه‌ی سِند، به حاصلخیزی خاک این استان‌ها و کشت غلات مختلف، از جمله گندم، در ابعاد وسیع کمک می‌کند.

10 – آلمان با تولید 25 میلیون تن گندم در سال : آلمان نیز در رده ی دهم کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان قرار دارد. بنابراین در گذشته، صنعت کشاورزی در کشور آلمان بخش کوچکی از اقتصاد آن را تشکیل می‌داد. اما امروزه با پیشرفت‌هایی که این کشور در زمینه‌ی کشاورزی داشته است، تولید گندم، رشد قابل توجهی داشته و این کشور به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان غلات در اتحادیه‌ی اروپا تبدیل شده است.

کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان

ایالت‌های بایرن و نیدِرزاکسِن، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گندم در کشور آلمان هستند. اگر شرایط آب و هوایی به شکل نرمال و معمول خود باشد، گندم در ماه اکتبر کاشته می‌شود و در ماه آگوست سال بعد، برداشت می‌شود.

10 – استرالیا با تولید 23 میلیون تن گندم در سال : یکی از عمده‌ترین محصولات زمستانی که در استرالیا رشد می‌کند، گندم است. استرالیای غربی، ویکتوریا، نیو ساوت ولز (یا ولز جنوبی نو) بیشترین تولید گندم را در قاره‌ی استرالیا دارند. در ماه‌های پاییز، گندم کاشته می‌شود و بسته به شرایط محیطی، در بهار یا زمستان برداشت می‌شود. استرالیای غربی بزرگ‌ت رین صادرکننده‌ی گندم، خصوصا به کشورهایی در آسیا و خاورمیانه است، و درآمد سالیانه‌ای در حدود ۲ میلیارد دلار از فروش گندم کسب می‌کند.

کشورهای برتر تولید کنند گندم

از حدود ۳۰ سال گذشته تا به حال، رشد ثابت سالیانه‌ی ۱ درصدی در تولید گندم استرالیای غربی وجود داشته است. از طرف دیگر، ساحل شرقی استرالیا، نوعی گندم را به منظور مصرف داخلی و برای استفاده به عنوان ماده‌ی اولیه، تولید می‌کند.

 

[highlight]منبع[/highlight]  thedailyrecords

3 دیدگاه برای “کشورهای برتر تولید کننده گندم در جهان را بشناسید + عکس”

  1. احمد گفت:

    من فکر میکردم گندم ایران خوبه

  2. پیام گفت:

    چین غوغا میکنه در تولید محصولات کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.