پنجشنبه، ۰۸ آبان ۹۳ - ۰۲:۰۶

استاندار اردبیل گفت‌: کلیدهای دولت تدبیر و امید در حال باز کردن قفل‌های توسعه استان هستند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، دکتر…

استاندار اردبیل گفت‌: کلیدهای دولت تدبیر و امید در حال باز کردن قفل‌های توسعه استان هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، دکتر مجید خدابخش استاندار اردبیل در نشست هم اندیشی با جوانان با موضوع ریل توسعه استان با بیان اینکه توسعه صرفاً اقتصادی نیست، بلکه پدیده‌ای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است، افزود‌: یکی از پایه‌های اصلی توسعه، توسعه در ابعاد مختلف جامعه است.

وی با بیان اینکه در استان اردبیل، قبل از انقلاب نزدیک یکصد هزار هکتار از اراضی دیم به آبی تبدیل شد و در کنار رود ارس مجتمع کشت و صنعت احداث شد، تصریح کرد‌: متاسفانه بعد از انقلاب سرمایه‌گذاری‌های کلان در استان صورت نگرفته و به همین دلیل است که نرخ بیکاری در رشته‌های دانشگاهی بسیار بالاست.

خدابخش خاطرنشان کرد‌: در دولت سابق موضوع قطعنامه به عنوان کاغذ پاره تلقی شد و اتحادیه اروپا و سازمان ملل در کنار تحریم سی ساله آمریکا تحریم‌های مضاعفی را برای ایران اعمال کردند‌ که در پی آن قیمت دلار بالا رفت.

استاندار اردبیل با بیان اینکه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و شبه دولتی تصمیم به توسعه استان داریم، افزود‌: در بخش برق 1500 میلیارد تومان از هشت ماه قبل سرمایه‌گذاری برای افزایش تولید برق در استان شروع شده است و حدود 600 هزار هکتار از اراضی دیم استان نیز به آبی تبدیل شده و در بخش فولاد نزدیک 1500 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در مشکین شهر سرمایه گذاری می‌شود.

رئیس شورای اداری استان اردبیل از آغاز سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی به میزان شش هزار میلیارد تومان در استان خبر داد و تصریح کرد‌: دولت وظیفه ایجاد اشتغال را بصورت مستقیم ندارد، بلکه وظیفه ایجاد زیرساخت بر عهده دولت است.

خدابخش با بیان اینکه در حوزه‌های دانشگاهی باید بازنگری‌هایی صورت گیرد، خاطرنشان کرد‌: در فضای مجازی نیز اشتغال بسیار گسترده است و تخصص چندانی هم نیاز ندارد.

استان اردبیل با کمبود فضای فرهنگی روبه رو است

استاندار اردبیل گفت: استان اردبیل با کمبود فضای فرهنگی روبه رو است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو.یان ایران‌(ایسنا)، معاون توسعه مدیریت ومنابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد با استاندار اردبیل دیدار کرد.

مجید خدابخش استاندار اردبیل با بیان اینکه ما در استان اردبیل با کمبود فضای فرهنگی روبه رو هستیم، اما به برکت سفر رییس جمهور حدود چهار میلیارد تومان برای احداث تالار شهر تامین منابع شده است، افزود: چندین برابر این اعتبار ما منابع نیاز داریم تا این پروژه را هرچه سریع تر تکمیل کرده و به بهره برداری برسانیم، چرا که ساخت تالار شهر از مطالبات به حق اصحاب فرهنگ و هنر استان است.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت این مجموعه تا هزار نفر افزود: ما در استان اردبیل برای اجرای برنامه‌های مختلف تنها یک سالن با پذیرش جمعیت محدود به نام فدک داریم که به هیچ وجه پاسخگو نیست و انتظار اصحاب فرهنگ و هنر و اهالی اردبیل در ساخت و تکمیل هرچه سریع تر تالارشهر است که باید گنجایش پذیرش آن به هزار نفر برسد .

وی خاطر نشان کرد: استان اردبیل از کمبود فضاهای فرهنگی رنج می‌برد، درحالی که در این استان مرزی نیاز است تا زیر‌ساخت‌های فرهنگی به گونه‌ای مهیا شود تا امکان ارایه خدمات به جمعیت مراجعه کننده وجود داشته باشد، چرا که سرمایه‌گذاری در این حوزه در حقیقت حمایت از جبهه صیانت از فرهنگ و اصالت ارزش‌ها و باورهای دینی است.

خدابخش با تشریح اهمیت تجهیز دو مجتمع فرهنگی، هنری گرمی و تازه کند پارس آباد گفت‌: امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد در تجهیز و تکمیل این دو مجتمع تا پایان سال جاری تامین منابع مالی کافی را داشته باشد تا در اجرای مراسم در مناسبت‌های مختلف با مشکل مواجه نشویم.

در ادامه علی اصغر کاراندیش معاون توسعه فرهنگی مدیریت ومنابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد کشور مربوط ، افزود: ما امسال سعی کردیم تا20 درصد نسبت به سال گذشته اعتبارات خود را درحوزه عمرانی افزایش دهیم که البته بخشی از این اعتبارات صرف برنامه‌های فرهنگی و هنری در قالب جشنواره‌ها و همایش‌ها شده است.

وی با اشاره به این که مجتمع‌های فرهنگی و سالن‌های هنری به بخش خصوصی و غیر دولتی واگذار می‌شود‌،

گفت‌: در 21 استان کشور کار واگذاری آغاز شده و کار با کیفیت و با سرعت بیش تر دنبال می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از پایین بودن اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقایسه با سایر سازمان‌ها‌، فعال شدن دبیرخانه خانه شورای فرهنگ عمومی کشور و استان‌ها، ترویج و گسترش فعالیت‌های قرآنی، تدوین قانون جدید مطبوعات در قالب نظام جامع رسانه‌ای در دولت، پرداخت یارانه به مطبوعات و نشریات و هم چنین بیمه خبرنگاران خبر داد و خواستار مساعدت استاندار در خصوص تامین اعتبار مورد نیاز برای رفع مشکلات و تنگناهای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *