چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۵

به گزارش ایرنا، ˈعلیرضا رزم حسینیˈ ظهر چهارشنبه در نشست شورای آب استان کرمان به هدر رفت زیاد و بی رویه آب در…

به گزارش ایرنا، ˈعلیرضا رزم حسینیˈ ظهر چهارشنبه در نشست شورای آب استان کرمان به هدر رفت زیاد و بی رویه آب در بخش کشاورزی با توجه به شیوه های سنتی آبیاری اشاره کرد و افزود: حفاظت از منابع آبی موجود در استان باید در اولویت قرار گیرد.

وی تاکید کرد: پلیس و ناظر آب بخش کشاورزی باید راه اندازی شود.

وی تصریح کرد: 95 درصد آب استحصالی استان کرمان در بخش کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد که البته با توجه به شیوه های آبیاری سنتی مقدار زیادی از این آب هدر می رود.

استاندار کرمان با مقایسه قیمت تمام شده آب و همچنین قیمت محصولات کشاورزی، بهره وری از آب را در بخش کشاورزی حدود صفر دانست.

وی با اشاره به خاموش کردن موتور پمپ های کشاورزی با نظارت سازمان جهاد کشاورزی در برخی فصول سال، افزود: این امر تا حدی می تواند آب مصرفی بخش کشاورزی را مدیریت کند.

رزم حسینی، به طرح انتقال آب از خلیج فارس به کرمان برای مصارف صنعتی اشاره و اظهار کرد: این طرح نیز به پنج سال زمان نیاز دارد.

وی ادامه داد: بعد از ماه رمضان نیز موافقت نامه ای میان استان های یزد، کرمان و چهارمحال بختیاری منعقد می شود که طی آن 180 میلیون مترمکعب آب برای کرمان مجوز داده شده است.

استاندار کرمان از شناسایی مالکان کلان بخش کشاورزی، اجرای طرح های نوین آبیاری، نصب کنتور هوشمند بر روی موتور پمپ های کشاورزی و تغییر الگوی کشت به عنوان اقدامات مهم کنترل مصرف آب در این بخش نام برد.

وی صرفه جویی و مدیریت صحیح منابع آبی موجود در استان کرمان را نیازمند همت همگان دانست و گفت: به منظور اجرای این مهم باید فراخوان همگانی داده شود.ک/2

7433/8154

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.