کمبود آب مورد نیاز کشاورزی در روستاهای ملایر

معاون فنی اداره جهادکشاورزی شهرستان ملایر گفت: روستاهای شهرستان با کمبود آب کشاورزی مواجهند.

حجت اله مصطفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، تصریح کرد: کشت های پُرآب مانند صیفی‌جات، هندوانه و خیار چتر حمایتی نخواهند داشت. تلاش شده کشت‌های مقاوم و کم آب بر که سازگاری بیشتری با منطقه و اقلیم آب و هوایی دارند همچون جو، گندم، گیاهان دارویی و زعفران جایگزین کشت های پُرآب شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون معادل یک میلیارد و 124 میلیون تومان به متقاضیان ایجاد سیستم آبیاری تحت فشار پرداخت شده است، افزود: برای این منظور به هر هکتار 6.5 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض اهدا می‌شود.

مصطفی خاطرنشان کرد: در شهرستان ملایر کشت دوم به عنوان کشت فصلی ممنوع است و کشاورزان فقط می توانند در طول سال یک محصول زراعی کشت کنند.

معاون جهاد کشاورزی ملایر با تأکید بر لزوم مدیریت مصرف آب در این بُرهه حساس، یادآورشد: از ابتدای سال تاکنون لوله گذاری 17 روستای ملایر انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای سیستم آبیاری تحت فشار و قطره‌ای، تغییر الگوی کشت و شخم حفاظتی به منظور کاهش تبخیر سطحی زمین‌های زراعی در کنترل کم آبی مؤثر است.

وی میزان بارندگی چند روز اخیر شهرستان ملایر را 56 میلیمتر اعلام کرد و افزود: میزان بارندگی ملایر طی سال زراعی گذشته 256 میلیمتر بوده است. متوسط بارندگی کشور 300 میلیمتر است.

انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*