چهارشنبه، ۲۳ مهر ۹۳ - ۱۱:۰۴

یک کارشناس تغذیه خاک اظهار کرد: کمبود آهن یکی از مهم‏ترین و عمومی‏‌ترین کمبود تغذیه‌ای خاک در جهان است. “مهدی بابااکبری” در گفت‌وگو…

یک کارشناس تغذیه خاک اظهار کرد: کمبود آهن یکی از مهم‏ترین و عمومی‏‌ترین کمبود تغذیه‌ای خاک در جهان است.

“مهدی بابااکبری” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه زنجان، گفت: معضل زردبرگی ناشی از آهک، بخش وسیعی از کشور را فرا گرفته که علت اصلی آن کمبود آهن در گیاه است.

این کارشناس افزود: آهن در خاک از طریق انتشار و حرکت توده‎ای منتقل می‌شود و زمانی که وارد ریزوسفر گیاهی می‌شود فرم آهن فروس را می‎گیرد و احیا و جذب ریشه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آهن نقش تأثیرگذاری در گیاهان دارد. آهن عمدتاً در خاک‎های غیرآهکی و سبک دیده می‌شود. باید عنوان‌ کرد جذب آهن در گیاه جذب فعال بوده و نیازمند انرژی است.

بابااکبری در رابطه با مدیریت آهن در مزارع، گفت: پیشگیری همواره بهتر از درمان است. در این مورد بهتر است قبل از اینکه گیاه دچار کمبود شود، خاک را از آهن غنی کرد.

وی ادامه داد: از روش‎های بهبود آهن در گیاه می‌توان به کاشت گیاهان مقاوم به کمبود آهن، عدم مصرف آب‎های سنگین و افزودن مواد آلی و کود سبز به خاک، یا حتی افزودن اسیدسولفوریک تزریقی به تنه درختان نام برد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.