سه شنبه، ۰۴ شهریور ۹۳ - ۰۷:۴۵

یکی از کارآفرینان برتر کشور و استاد دانشگاه کاشان، کمبود بهره‌وری را مشکل بزرگ اقتصاد و مدیریت کشور برشمرد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری…

یکی از کارآفرینان برتر کشور و استاد دانشگاه کاشان، کمبود بهره‌وری را مشکل بزرگ اقتصاد و مدیریت کشور برشمرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی قم، «اسماعیلی» امروز(سه‌شنبه چهارم شهریورماه) در همایش تخصص‌گرایی در اقتصاد در اتاق بازرگانی استان قم گفت: در بهره‌وری کار زیاد ملاک نیست بلکه کار خوب و درست همراه با افزایش کارآمدی بعنوان عامل اصلی مطرح است.

این متخصص کارآفرینی و بهره‌وری شغلی گفت: مدیر باید به کارگر و کارمند خود برنامه‌ی اجرایی دقیق بدهد نه اینکه او این کار را برای او و محیط کار انجام دهد تا بتواند از این طریق بهره‌وری را اندازه بگیرد.

اسماعیلی یادآورشد: اصل دیگر آن است که هر کسی را به اندازه‌ی تخصص و قدرت و توانش استخدام کنیم و اگر این کار را کردیم باید توان افزایش کارآمدی آن را نیز داشته باشیم چون اگر کار، درست انجام نشد، این مدیر است که باید مواخذه شود نه کارگر.

وی گفت: کشورها یا باید سرمایه داشته باشند و یا نیروی کار و این دو هر کدام دارای ارزش ایجاد شده از کار و سرمایه است، مشکل اینجاست که کشوری مثل که ما که سرمایه ندارد اما نیروی کار فراوانی دارد نمی‌تواند از این ظرفیت به خوبی استفاده کند، چون آموزش‌های لازم برای استفاده از این نیروی کار وجود دارد و اکثر نیروی کار در کشور ما فاقد تخصص هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان تصریح کرد: امروز دیگر بحث مزیت نسبی و مطلق مطرح نیست و بیشتر کشورها به‌دنبال مزیت رقابتی هستند، یعنی مزیتی که ما را از دیگران متمایز کند، باید به‌دنبال این باشیم که چه چیزی ما را از دیگران برتری و تمایز دهد.

وی گفت: در مدیریت یک شرکت صنعتی مهم این است که یک مدیر، نیازهای جامعه هدف خود را رصد کند، مدیران شرکت‌های موفق جهان به شکل شخصی به نیازهای مشتریان خود به صورت پنهانی توجه داشتند و هر روز خود را ارتقا می‌دادند چون سیگنال و سنسورهای محیطی آنها به خوبی کار می‌کند و می‌دانند که درست است که امروز کالای آنها به فروش می‌رود اما ممکن است با ورود شرکت‌های رقیب بعلت همین مشکل کوچک مشتریان خود را از دست بدهد.

این کارآفرین کشور گفت: دولتی بودن همه بخش‌ها از مهم‌ترین مشکلاتی است که کشور ما با آن دست به گریبان است چون در قبال سرمایه‌ای که برای آغاز کار می‌آید دغدغه‌ی زیادی وجود ندارد پس نتیجه نیز برای ما قابل پیگیری نیست از همین‌رو این همه اتلاف سرمایه در کشور انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: باید تکنیک‌های تربیت نیروی کار را به کار ببریم، همین اصلی که نباید یک روز ما مثل روز قبل باشد که حدیثی از امام علی(ع) است امروزه تحت‌عنوان تکنیک کایزن ژاپن یک اصل کلیدی در مدیریت جهان است در حالی که ما این همه غافل هستیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مدیر باید با کارمندان خود یک شبکه‌ی ارتباطی مستقیم داشته باشد و بهره‌وری تک تک نیروهای خود را بر اساس میزان کار آنها بررسی کند، باید هر کسی در جای خود قرار بگیرد تا بهترین تصمیمات گرفته شود، عاملی که از فقدان آن ضررهای بسیاری کرده‌ایم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *