دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۰۳:۰۱

حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است و همه افراد جامعه در محیط زندگی مانند خانه ، محل کسب و کار ، خیابان ،…

حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است و همه افراد جامعه در محیط زندگی مانند خانه ، محل کسب و کار ، خیابان ، پارک ، طبیعت و هر آنچه به سلامتی انسان ربط پیدا می کند، نقش اساسی دارند.

در این میان برخی مشاغل از آلایندگی بیشتری در محیط زیست برخوردارند که باید از برخوردهای چکشی و حذفی پرهیز شود بلکه باید با

حمایت های مالی صاحبان این حرف و مشاغل را کمک کرد تا حرفه و مشاغل خود را با استانداردهای زیست محیطی تطابق دهند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مهمترین آلودگی های زیست محیطی در این استان مربوط به آلودگی آب، هوا و خاک است که هر کدام عوامل و دلایل متنوع و متعددی دارد.

ˈحمید صالحیˈ افزود : فاضلاب، دود و گازهای گلخانه ای، سموم کشاورزی آلودگی ها و عوامل بیولوژیک و شیمیایی و غیره از عوامل آلاینده محیط زیست محسوب می شوند.

وی اظهار کرد: هم اینک حدود شش هزار واحد صنعتی در سطح استان فعالیت دارند که بر اساس پالایشهای انجام شده 330 واحد آلایندگی های زیست محیطی ایجاد می کنند.

وی با بیان اینکه بیشترین آلایندگی این واحدها در حوزه تولید فاضلاب، ایجاد آلودگی هوا، تولید پسماند و انحراف از استانداردهای محیط زیست بوده است، گفت: طبق کنترلهای نظارتی این واحدها فرصت دارند تا مشکلات و کاستی های شناسایی شده را بر طرف کنند.

وی در خصوص سهم واحدهای صنعتی در تولید آلاینده های زیست محیطی گفت: به دلیل پراکندگی بالای واحدهای صنعتی و نیز تفاوت زمینه های کاری تا کنون مطالعه دقیقی در خصوص این سهم و چند و چون آن انجام نشده است.

وی با تاکید بر ضرورت حفاظت از محیط زیست اظهار کرد: تداوم حیات انسان به سلامت و ماندگاری محیط زیست و حفظ چرخه های حیات موجود در آن می باشد که فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به مردم می تواند بخش عمده ای از این امر را محقق کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی نیز در جلسه ای که اخیرا در استانداری برگزار شد، وجود 333 واحد تولیدی آلاینده را در استان مورد تایید قرار داد.

ˈمحمد حسن واحدیˈ گفت: وجود این تعداد واحد آلاینده، برنامه ریزی برای ساماندهی واحدهای تولیدی در استان را الزامی کرده است.

وی گفت: بر اساس قانون، تا زمانی که این واحدهای تولیدی رفع نقص نشوند، باید سالانه یک درصد از فروش خود را به عنوان عوارض به دولت پرداخت کنند.

وی افزود: با توجه به نزدیک شدن به پایان فصل بهار و اتمام مهلت تحویل اظهار نامه مالیاتی، مقرر شد واحدهای آلاینده شناسایی شده، اظهار نامه خود را به اداره امور مالیاتی استان تسلیم کنند و این اداره، عملیات اجرایی خود را درباره اظهارنامه ها ادامه دهد تا نتیجه کمیسیون بازنگری به دست آید.

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: تا دو هفته آینده گزارشی از وضعیت موجود واحدهای آلاینده تهیه و راهکارهای اجرایی برای سامان دهی این گونه واحدها ارایه خواهد شد.

واحدی بیان کرد: پس از نهایی شدن گزارش، در یک بازه زمانی مشخص، واحدهای آلاینده باید رفع نقص کنند و پس از این مهلت، با واحدهای متخلف مطابق قانون برخورد خواهد شد.

ضرب الاجل این مسوول درباره آلایندگی واحدهای تولیدی تا حدی در شرایط سختی که این واحدها بسر می برند، دشوار است و باید به واحدها فرصتی برای ساماندهی داد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هر زمان که استان با کمبود گاز یا آلودگی هوا مواجه می شود، مسوولان در گام نخست گاز صنایع را قطع می کنند یا تولید واحدهای آلاینده را جریمه می کنند.

ˈراضیه علیرضاییˈ افزود: در سال گذشته که به دفعات مشهد به لحاظ آلودگی هوا به شرایط اضطرار رسید، نخستین بحث مسوولان این بود که واحدهای صنعتی تعطیل شوند در حالی که همگی می دانستند 85 درصد آلودگی شهر مشهد به دلیل دود خودروهاست و واحدهای صنعتی در خارج از محدوده شهر مستقر هستند.

وی با تاکید بر اینکه باید برای مصارف انرژی، مدیریت منابع و کاهش آلودگی هوا در خراسان رضوی تدابیر ویژه اتخاذ شود، افزود: به هرحال اگر هر جا که با کمبود انرژی یا افزایش آلودگی هوا مواجه شویم بلافاصله بخش تولید را که سهمی بسیار کمی در همه این موارد دارد، تعطیل کنیم ضربه بزرگی به صنعت و توسعه استان می زنیم.

وی محدودیت در زیرساخت ها و محل استقرار را از دیگر مشکلات واحدهای صنعتی خراسان رضوی عنوان کرد و افزود: گسترش شهرها بزرگترین مانع توسعه واحدهای صنعتی استان و دلیل عمده در افزایش مشکلات آنهاست.

وی اظهار کرد: واحدهای تولیدی که از سالها قبل در محلی خارج از شهر مستقر شده بودند با گسترش شهر در حریم آن قرار گرفتند و شهرداری عوارض بسیار سنگینی برای صاحبان این واحدها تعیین کرد و از سوی دیگر به دلیل سهم داشتن در آلودگی هوا ناگزیر به تغییر مکان شدند.

علیرضایی افزود: به عنوان مثال از مدتها قبل ممنوعیت استقرار برای واحدهای تولیدی در محور قوچان – مشهد مطرح بوده و واحدهای تولیدی در منطقه اطراف این محور قادر به استقرار نبوده اند اما به هرحال این واحدها باید مکانی برای استقرار که زیرساخت های آن از جمله آب، برق و گاز و حمل و نقل فراهم باشد، برای خود بر می گزیدند.

وی ادامه داد: واحدهای تولیدی که با در اختیار داشتن همه امکانات و زیرساخت ها در جریان گسترش شهر در حریم آن قرار گرفتند، ناگزیر به محلی مراجعه کردند که زیرساخت های آن فراهم نبود و این مساله بر مشکلاتشان افزود و آنها را از دور رقابت با سایر واحدهای تولیدی خارج کرد.

وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی در مکان های جدید برای استقرار فاقد برق یا آب بودند، افزود: به عنوان مثال تعدادی از واحدهای تولید مواد غذایی با گسترش شهر مشهد مجبور به تغییر مکان شدند و اکنون در منطقه ای استقرار دارند که فاقد برق است.

علیرضایی افزود: اکثر واحدهای صنعتی خراسان رضوی با کمبود نقدینگی و مواد اولیه دست و پنجه نرم می کنند و کمتر از ظرفیت اسمی خود، تولید دارند.

وی اظهار کرد: کمبود نقدینگی و کاهش تولید باعث می شود که هزینه های سربار و قیمت تمام شده محصول واحدهای صنعتی افزایش یابد و واحدها در رقابت با رقبای داخلی و خارجی خود عقب بمانند لذا باید به جای جریمه و پلمب چاره ای دیگری برای کاهش آلودگی ناشی از صنایع اندیشید.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به توجه واحدهای تولیدی استان به حفظ محیط زیست گفت: تولید باید مدافع محیط زیست باشد؛ تولید محیط زیست از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید صنایعی ایجاد شودکه مولد بهبود محیط زیست باشند.

علیرضایی افزود: صنایعی که در تصفیه پساب ها و بازفرآیند و استفاده از ضایعات در تولیدات جدید فعالیت می کنند، ازجمله صنایعی هستند که تولید محیط زیست کرده و از آلودگی محیط زیست جلوگیری می کنند.

وی بیان کرد: ما خود را مقید به سهم آینده در امروز می دانیم و نگاهمان به محیط زیست، حفظ سهم آیندگان است.

وی با اشاره به اینکه برخی صنایع بزرگ، پارک های حفاظت شده نیز ایجاد کرده اند، گفت: مدیران بخش صنعت و کارآفرینان در حفاظت از محیط زیست، پیشرو هستند و این امر در دستور کار همه صنایع قرار دارد.

وی اظهار کرد: خوشبختانه تعامل مسوولان خراسان رضوی با واحدهای تولیدی مطلوب است و تاکنون اقدامی برای پلمب واحدها صورت نگرفته اما از آنجا که واحدهای تولیدی با مشکل نقدینگی مواجه هستند می توان با در نظر گرفتن تسهیلات به کاهش آلایندگی آنها کمک کرد.

کشومان و به تبع آن خراسان ضوی در حوزه تکنولوژی زیست محیطی در آغاز راه قرار دارد و در مقایسه با کشورهای دیگر از فناوری روز و سرمایه گذاری در بخش صنعتی عقب است لذا باید مسوولان اجرایی و نظارتی همکاری لازم را داشته باشند و به واحدهای تولیدی در این مسیر کمک کنند.

7496/7489/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.