چهارشنبه، ۱۷ آبان ۹۶ - ۰۹:۳۳
کم خوابی

یکی از مشکلات عمده در زندگی مدرن امروزی ، عوارض کم خوابی بر سلامت افراد جامعه می باشد . با توجه به آمار…

یکی از مشکلات عمده در زندگی مدرن امروزی ، عوارض کم خوابی بر سلامت افراد جامعه می باشد . با توجه به آمار های سال ۱۹۴۲ میلادی متوسط ساعات خواب برای هر نفر ۸ ساعت بوده است که این رقم هم اکنون به ۶ ساعت خواب شبانه  روزی کاهش یافته است به همین دلیل در ادامه به بررسی عوارض این موضوع خواهیم پرداخت .

کم خوابی در آمار های جدید  در حالی گزارش می شود  که پزشکان میزان ساعات خواب را برای یک فرد سالم بین ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز می دانند. همه ما از اهمیت خواب در طول روز مطلع هستیم  اما متاسفانه به دلیل شرایط امروزی شاهد کاهش ساعات خواب در بین افراد بخصوص جوانان و نوجوانان هستیم بطوری که بیشتر افراد در برنامه  روزانه خود خواب نیمروزی را جایگزین خواب شبانه قرار می دهند . این در حالی است که سیستم بدن به گونه ای تنظیم شده که به خواب شبانه حداقل ۶ ساعت و تا حداکثر ۹ ساعت نیاز ضروری دارد . لذا ساعات خواب کم در شب می تواند از چندین جهت سلامت فرد را تهدید کند و در کوتاه مدت و نیز بلند مدت به زندگی روزانه وی لطمه بزند.

اما کم خوابی بر خلاف عوارض زیادش ۳ عامل خطرناک را بیشتر در بدن انسان تشدید می بخشد ؟

بد اخلاقی و کج خلقی: کم خوابی باعث تحریک اعصاب و نیز واکنش های تند در فرد می شود.

کم خوابی

کاهش قدرت یادگیری و عدم تمرکز : با توجه به اینکه چرخه یادگیری و افزایش تمرکز در روز با داشتن یک خواب عمیق و خوب در شب رابطه مستقیمی دارد لذا در صورت کم خوابی در شب باید انتظار کاهش قدرت  یادگیری در طول  روز را داشته باشیم.

کم خوابی

چاقی مفرط : فرد با کم خوابی اشتهای بیشتری به خوردن غذا پیدا می کند و در طول روز نمی تواند حجم بالایی از کالری ها را بسوزاند. ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن ، کاهش بینایی، زیاد شدن غیر عادی ادرار ، افزایش بیماری های  قلبی از دیگر عوارض کم خوابی در بین افراد گزارش شده است.

کم خوابی

[highlight]منبع   [/highlight]  lifehacker

5 دیدگاه برای “کم خوابی ۳ عامل خطرناک را در بدن انسان تشدید می بخشد ؟”

 1. زري گفت:

  چاقم میشی😳😳

 2. رويا گفت:

  من که همیشه عصبی ام از بی خوابی

  1. نسيم گفت:

   منم واقعا آزار دهنده اس

 3. هما گفت:

  برم بخابم لاغر میشم 😏

 4. نيوشا گفت:

  هرطوری برنامه ریزی میکنم بازم ساعت خاب کم میارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.