یکشنبه، ۱۶ مهر ۹۶ - ۰۵:۴۹
کنترل دارو در بدن انسان

کنترل دارو در بدن انسان با ساخت گجت هوشمند توسط محققان استنفورد در حالی امکان پذیر شده است که این محققان موفق به…

کنترل دارو در بدن انسان با ساخت گجت هوشمند توسط محققان استنفورد در حالی امکان پذیر شده است که این محققان موفق به ساخت دستگاهی شدند که سطح دارو در بدن بیمار را مانیتور می‌کند و میزان آن را در حد متعادلش نگه می‌دارد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

کنترل دارو در بدن انسان در حالی نیاز به مدیریت دارد که بدن انسان به طور طبیعی و منحصر به‌ فردی دارو را پردازش می‌کند. بنابراین دوز مناسب برای یک نفر می‌ تواند برای شخص دیگری مرگبار باشد. با چنین واکنش‌های متنوعی، تجویز دقیق و میزان مناسب داروهای حیاتی مانند انسولین و داروهای شیمی درمانی کار بسیار دشوار است.

حالا یک تیم تحقیقاتی از استنفورد به سرپرستی تام سو و پیتر میگ ، مهندسان الکترونیک ، یک ابزار انتقال دارو که گجتی هوشمند است را برای کنترل دارو در بدن انسان توسعه داده‎اند که می‌تواند به بیماران در دریافت دوز صحیح داروهای نجات‌بخش کمک کند. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که این تکنولوژی قادر به تنظیم سطح یک داروی شیمی درمانی به طور مداوم در یک حیوان زنده است.

آقای سُو سرپرست ساخت گجت کنترل دارو در بدن انسان می گوید :

این اولین باری است که کسی قادر به کنترل سطح دارو به طور مداوم در بدن یک جاندار شده است. این برداشتی نوین است که پیامدهایی بزرگ به همراه دارد چراکه ما بر این باوریم که در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم این تکنولوژی را سازگار کنیم تا سطح گسترده‌ای از داروها را کنترل کند.

کنترل دارو در بدن انسان

بد نیست بدانید که گجت هوشمند کنترل دارو در بدن انسان که اصولا یک یک فناوری جدید محسوب می شود ، دارای سه جزء اصلی است: یک سنسور زیستی برای نظارت مداوم سطح دارو در جریان خون، یک سیستم کنترل برای محاسبه دوز صحیح و یک پمپ قابل برنامه‌ریزی تا میزان کافی دارو را توزیع کند که در نتیجه دوز مورد نظر در جریان خون حفظ شود.

این سنسور شامل مولکول‌هایی به نام «آپتامر» می‌شود که به طور خاص طراحی شده‌اند تا به داروی مورد نظر متصل شوند. در آزمایشگاه سو، بیشتر تمرکز بر آپتامرها است. وقتی که دارو در جریان خون حضور پیدا می‌کند، آپتامر تغییر شکل داده که توسط سنسور الکتریکی شناسایی می‌شود. هر چه حضور دارو بیشتر شود، آپتامر هم بیشتر تغییر شکل می‌دهد.

این اطلاعات که هر چند ثانیه یک بار به‌ روز رسانی می‌شود به نرم‌افزاری متصل است که پمپ را برای انتقال داروی اضافه مورد نیاز کنترل می‌کند. دانشمندان اصطلاحا این سیستم را حلقه بسته می‌نامند؛ سیستمی که به صورت متداوم کنترل و تنظیم می‌کند.

تیم تحقیقاتی ساخت گجت هوشمند کنترل دارو در بدن انسان این تکنولوژی را با نظارت بر داروی شیمی درمانی در حیوانات آزمایش کردند. با وجود تفاوت‌های فیزیولوژی و متابولیکی در میان حیوانات مختلف، محققان قادر به نگه داشتن یک دوز ثابت میان تمامی حیوانات دخیل در این مطالعه شدند؛ امری که با روش‌های دارو رسانی فعلی امکان‌پذیر نیست.

همچنین پژوهشگران این فناوری را برای تعامل دارو به داروی حساس نیز مورد آزمایش قرار دادند، ارائه داروی دوم همواره موجب نوسانات شدید در سطح داروهای شیمی درمانی می‌شود. آنها دریافتند که این سیستم می‌تواند سطح دارو را به ثبات برساند تا خطرات و تهدیدات به حداقل برسند.

در این میان تیم ساخت گجت هوشمند کنترل دارو در بدن انسان بر این باورند که اگر این فناوری اثرات مشابهی در انسان‌ داشته باشد، انقلاب عظیمی در راه خواهد بود. تنها تصور کنید که اگر قادر به شناسایی و کنترل سطح گلوکاگون و انسولین، کنترل کننده سطح گلوکز در خون، بودیم. این امر به دانشمندان امکان ساخت سیستم الکتریکی را می‌دهد که وظیفه پانکراس ناکارآمد در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک را تکرار کند. آینده هیجان انگیزی در پیش رو داریم.

[highlight]منبع  [/highlight] sciencedaily

9 دیدگاه برای “کنترل دارو در بدن انسان با ساخت گجت هوشمند توسط محققان استنفورد”

 1. امیرعباس گفت:

  به چه چیزایی رسیدن.دمشون گرم

 2. ساعدی گفت:

  فقط پرفسور سمیعی

 3. پریسا گفت:

  از کارای دکترا و پژوهشگرای خودمونم مطلب بزارین

 4. الماسی گفت:

  بااین علم.خیلی از بیماریهای مرگبار کنترل میشه

 5. نیلوفر گفت:

  پیشرفت علم فوق العادست

 6. نازنین گفت:

  واقعا انقلاب بزرگیه این سیستم

 7. حامد گفت:

  کاربرد خوبی داره بنظرم

 8. حميد گفت:

  برای یک سری بیماران عالیه

 9. ساحل گفت:

  چه خوب 👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.