جمعه، ۲۷ بهمن ۹۶ - ۱۱:۴۱
کهکشان آندرومدا

کهکشان آندرومدا در حالی توسط دانشمندان استرالیایی اندازه گیری شده است که این کهکشان یک کهکشان مارپیچی واقع در صورت فلکی آندرومدا است که حدود…

کهکشان آندرومدا در حالی توسط دانشمندان استرالیایی اندازه گیری شده است که این کهکشان یک کهکشان مارپیچی واقع در صورت فلکی آندرومدا است که حدود ۲٫۵ میلیون سال نوری از کهکشان راه شیری فاصله دارد.

با این‌ که کهکشان آندرومدا نزدیک‌ ترین کهکشان مارپیچی به کهکشان راه شیری است ، اما نزدیک‌ ترین کهکشان به آن نیست. چرا که آندرومدا بزرگ‌ ترین کهکشان از گروه کهکشانی محلی است که شامل راه شیری، آندرومدا، سه‌تکه و ۳۰ کهکشان کوچک‌تر است.

بنابراین در پژوهش جدید اخترشناسان مشخص شده است که آندرومدا تقریبا هم‌ اندازه کهکشان راه شیری است چرا که ستاره‌ شناسان مرکز بین‌المللی تحقیقات رادیو نجوم ICRAR در استرالیا محاسبه کرده‌اند که کهکشان آندرومدا در اندازه‌ای نزدیک به کهکشان راه شیری است.

اخترشناسان قبلا معتقد بودند که این کهکشان، دو تا سه برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری است، اما تکنیک مورد استفاده گروه اخترشناسان مرکز ICRAR نتیجه بسیار متفاوتی را به دست آورد.

این تکنیک از مشاهدات ستاره‌ هایی که در کهکشان آندرومدا با سرعت حرکت می‌کنند ، استفاده می‌کند تا سرعتی را که جسم نیاز دارد تا از کهکشان خارج شود، تعیین کند که به آن سرعت فرار گفته می‌شود و برای محاسبه توده  کهکشان استفاده می‌شود.

کهکشان آندرومدا

برای تماشای تصویر کهکشان آندرومدا در اندازه واقعی کلیک کنید

دکتر پراجوال کافله که یک اخترفیزیکدان است، در خصوص اندازه کهکشان آندرومدا می‌گوید:

هنگامی که یک موشک به فضا پرتاب می‌شود، با سرعت 11 کیلومتر بر ثانیه به غلبه بر گرانش زمین می‌پردازد. کهکشان ما یعنی کهکشان راه شیری، بیش از یک تریلیون بار سنگین‌تر از سیاره زمین است. بنابراین برای فرار از کشش گرانشی آن ما باید به سرعت 550 کیلومتر بر ثانیه برسیم. ما از این تکنیک استفاده کردیم تا اندازه آندرومدا را دریابیم.

گروه تحقیقاتی نتیجه گرفت که کهکشان آندرومدا ، 800 میلیارد بار سنگین‌ تر از خورشید است که رقمی قابل مقایسه با جرم راه شیری است و در این میان نیز یافته‌ ها همچنین نشان می‌دهد که مقدار ماده تاریک در کهکشان آندرومدا تنها یک سوم چیزی است که در مشاهدات قبلی کشف شده بود.

با تخمین اندازه دو کهکشان که در حال حاضر به نظر می‌رسد تقریبا هم‌اندازه هستند، شبیه‌ سازی‌ های جدید برای دریافتن وقایع پیش رو لازم است تا مشخص شود زمانی که آن ها در نهایت حدود 5 میلیارد سال آینده باهم برخورد می‌کنند، چه اتفاقاتی می‌افتند.

قبلا تصور می شد که آندرومدا یکی از بزرگترین کهکشان‌ های همسایه ما و البته و کهکشان راه شیری است اما اکنون این سناریو کاملا تغییر کرده و حتی شاید هم کوچکتر از راه شیری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *