چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۹۹ - ۱۰:۰۹
کهکشان سیگار

تصویر کهکشان سیگار چندی پیش به عنوان تصویر روز آژانس فضایی اروپا منتشر شد و در این مطلب از میهن پست قصد داریم…

تصویر کهکشان سیگار چندی پیش به عنوان تصویر روز آژانس فضایی اروپا منتشر شد و در این مطلب از میهن پست قصد داریم به معرفی آن بپردازیم. در ادامه با ما همراه شوید.

آژانس فضایی اروپا در تصویر روز خود عکسی از کهکشان سیگار منتشر کرد. تصویر روز آژانس فضایی اروپا متعلق به کهکشان “ان‌جی‌سی ۳۰۳۴”( NGC ۳۰۳۴) یا کهکشان “سیگار” است.

رصد این کهکشان در طول موج‌های اشعه ایکس، ماوراء بنفش و امواج مرئی انجام شده است. این کهکشان در صورت فلکی” دُبّ اکبر” و در فاصله ۱۲ میلیون سال نوری از ما قرار دارد.

کهکشان سیگار

کهکشان سیگار که “مسیه ۸۲”( M۸۲) نیز نام دارد، یکی از نزدیک‌ترین و فعال‌ترین کهکشان‌های انفجار ستاره‌ای است. یعنی میزان زیادی ستاره تشکیل می‌دهد. مسیه ۸۲ با کهکشان همسایه خود یعنی “مسیه ۸۱” در تعامل گرانشی است که به احتمال زیاد دلیل فعالیت انفجار ستاره‌ای در اطراف مرکز کهکشان است.

شکل‌گیری فعال ستاره‌ای در داخل کهکشان و تاثیر آن روی گاز و گرد و غبار می‌تواند به خوبی از زمین مشاهده شود. این ویژگی، مسیه ۸۲ را به یکی از کهکشان‌هایی تبدیل کرده که به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است.

کهکشان سیگار

در این تصویر، ما شاهد تصاویر نوری، فرابنفش و اشعه ایکس هستیم که این تصویر از آنها گرفته شده است. تصاویر نوری و فرابنفش نشان دهنده دیسک ستاره‌ای بسیار درخشان کهکشان با خطوط گرد و غبار است. مرکز تصویر نیز مجموعه‌ای از گازهای گرم درخشان در اشعه ایکس را نشان می‌دهد که از دیسک کهکشانی (به رنگ آبی) بیرون می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *