یکشنبه، ۱۸ تیر ۹۶ - ۰۶:۲۶
کهکشان IC 342

کهکشان IC 342 در حالی به تازگی توسط تلسکوپ هابل و در نزدیکی راه شیری کشف شده که باید بدانید این کهکشان تاکنون…

کهکشان IC 342 در حالی به تازگی توسط تلسکوپ هابل و در نزدیکی راه شیری کشف شده که باید بدانید این کهکشان تاکنون به علت وجود  لایه‌ ای ضخیم از گاز از دید دوربین ها پنهان شده بود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

کهکشان IC 342 یکی از جالب ترین کشفیات تلسکوپ هابل است که به تازگی انجام شده. این تلسکوپ که اکنون 27 سال است در فضا مشغول رصد اجرام فضایی است تا چند سال آینده بازنشسته خواهد شد و جای خود را به تلسکوپ جیمز وب James Webb خواهد داد.

محققان سازمان فضایی آمریکا ناسا از کهکشان IC 342 به عنوان یک هدف جذاب کیهانی یاد کرده‌اند. عکس منتشر شده توسط ناسا هسته روشن این کهکشان را نشان می‌دهد که بوسیله حجم زیادی از گاز و ذرات کهکشانی محاصره شده است. به دلیل وجود حجم زیادی از اجرام کهکشانی در برابر این کهکشان که IC 342 نام گرفته، رصد آن یکی از مشکل‌ترین رصدهای انجام گرفته در کهکشان بوده است.

تلسکوپ هابل Hubble در طول سال‌های فعالیت خود توانسته کهکشان‌های زیادی را کشف کند که حالت‌های مختلفی نیز داشته‌اند، از کهکشان‌هایی که در حال ترکیب شدن با هم بوده‌اند تا کهکشان‌هایی که با فاصله بسیار زیاد در حال نزدیک شدن و یا فاصله گرفتن از یکدیگر بوده‌اند. قرار است تا سال‌های آینده تلسکوپ فضایی جیمز وب به فضا پرتاب شده و جایگزین هابل شود.[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]تلسکوپ فضایی هابل به اختصار HST تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهانشناسی به نام ادوین هابل گرفته شد. اگر چه هابل اولین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگترین و پرکاربرد ترین ها به شمار می آید. HST یک برنامه مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپا می باشد.[/box]کهکشان IC 342

هسته کهکشان IC 342 حاوی مقادیر زیادی هیدروژن یونیزه شده است و حجم فعالیت‌های آن بسیار بالاست و به همین دلیل رنگ‌های مختلفی در عکس آن دیده می‌شوند که هر یک نشان‌دهنده وجود گازهای داغ در این کهکشان هستند. ناسا در توضیح تصویر این کهکشان آورده است: در این تصویر ترکیبی از مناطق داغ و سرد مشاهده می‌شود، مناطق آبی دارای دمای بالاتر بوده و مناطق قرمز رنگ سردتر هستند و خطوطی از گرد و غبار تاریک به صورت مات در این عکس دیده می‌شود که همگی در اطراف یک هسته فعال که سرشار از هیدروژن یونیزه شده است، جمع شده‌اند.

 

[highlight]منبع  [/highlight] dailymail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *