جمعه، ۱۸ بهمن ۹۸ - ۰۲:۵۵
کهکشان XMM-2599

کهکشان XMM-2599 با عمر 1.8 میلیارد سال به یکباره خاموش شد ؟ این تیتری بود که مورد توجه محافل علمی و بخصوص دانشمندان…

کهکشان XMM-2599 با عمر 1.8 میلیارد سال به یکباره خاموش شد ؟ این تیتری بود که مورد توجه محافل علمی و بخصوص دانشمندان هوافضا و نجوم قرار گرفت چرا که این کهکشان عظیم در عین ناباوری روند سریع حیات و مرگ را در قیاس با عمر سایر کهکشان ها سیر کرد.

این کهکشان که با نام کهکشان XMM-2599 اسم گذاری شده بوده تا زمانی‌ که کیهان تنها یک میلیارد سال قدمت داشت، تعداد بی‌شماری از ستاره‌ها را در خود تشکیل داده است.

کهکشان XMM-2599

تصاویری از کهکشان XMM-2599

در این میان ستاره‌ شناسان دانشگاه کالیفرنیا نیز در خصوص مرگ کهکشان XMM-2599 مدعی شده‌اند که 8 میلیون سال بعد از آن، این کهکشان به دلایلی نامعلوم و به طور ناگهانی غیرفعال شده است .

بنجامین فارست Benjamin Forrest از دانشگاه کالیفرنیا در خصوص مرگ زود هنگام این کهکشان گفته است که پیش از اینکه کیهان به سن 2 میلیارد سالگی خود برسد، این کهکشان توانسته بود جرمی معادل بیش از 300 میلیارد خورشید را تشکیل دهد.

این کهکشان عظیم در اوج فعالیت خود موجب تولد بیش از 1000 جرم خورشیدی در سال شد. در مقایسه با این میزان می‌توان به کهکشان  راه شیری اشاره کرد که هر ساله حدود یک ستاره جدید را تشکیل می‌دهد.

کهکشان XMM-2599

محققان توانستند در یک رصدخانه در هاوایی، اندازه‌گیری‌های دقیقی را انجام دهند و مسافت کهکشان XMM-2599 را با استفاده از قوی‌ ترین تلسکوپ‌ها محاسبه کنند.

 جیلیان ویلسون Gillian Wilson از دیگر محققان پروژه کهکشان XMM-2599 نیز در این خصوص گفته ؛ چیزی که سبب می‌شود این کهکشان بسیار جالب، غیر معمول و شگفت انگیز شود، این است که دیگر ستاره‌ای ایجاد نمی‌کند.

 

منبع : livescience

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *