چهارشنبه، ۲۶ شهریور ۹۳ - ۰۷:۵۷

معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: کهگیلویه وبویراحمد، محل تولید 20 درصد نفت خام کشور است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،…

معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: کهگیلویه وبویراحمد، محل تولید 20 درصد نفت خام کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کهگیلویه و بویراحمد، دکتر «حسن نوروزی» در همایش «اقتصاد مقاومتی» که با حضور کارشناسان کشوری در یاسوج برگزار شد، افزود: کهگیلویه و بویراحمد دومین استان، پس از خوزستان است که از ظرفیت نفت آن برای شکوفایی کشور استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه از دیگر ظرفیت‌های مهم این استان بارش‌های بیش از میانگین کشوری با میانگین 2.5 برابر متوسط کشور و حجم 11.8میلیارد مترمکعبی آب استان است، اظهار کرد: برای نمونه، در سال 90 که متوسط میانگین بارش کشور 205 میلی‌متر بود، این استان بارشی معادل 450 میلی‌متر داشت. متأسفانه بعلت مهار نکردن این منابع بهره‌ی کافی از این نعمت خدادادی برده نشده است و تنها 1.2 میلیارد مترمکعب توانستیم استفاده کنیم.

کهگیلویه و بویراحمد هرباریم خاورمیانه است

معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد یکی دیگر از ظرفیت‌های این استان را مربوط به گیاهان دارویی و در تنوع گیاهی برشمرد و خاطرنشان کرد: 2000 گونه‌ی گیاهی در این استان وجود دارد که 27 درصد گیاهان کل کشور را شامل می‌شود. استان کهگیلویه و بویراحمد را به علت تنوع زیستی، گیاهی و جانوری به هرباریم خاورمیانه می‌شناسند.

نرخ بیکاری در میان جوانان 16 تا 24 سال استان 45 درصد است

نوروزی با بیان اینکه، استان کهگیلویه و بویراحمد برای محقق شدن «اقتصاد مقاومتی» در کشور ظرفیت‌ها، هم‌چنین تنگناهای متعددی دارد به نرخ بیکاری استان اشاره و تصریح کرد: در این استان نرخ بیکاری 45 درصد در میان جوانان 16 تا 24 سال است.

وی با اشاره به مشکلات استان در بخش‌های مختلف با وجود منابع و ظرفیت‌ها، ادامه داد: مهم‌ترین تنگنای استان کهگیلویه و بویراحمد در حوزه‌ی راه‌ها و شبکه‌ی حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی است.

معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: با همه‌ی ظرفیت‌های که داریم با نفت درآمد سالانه ما برای هر نفر 22 میلیون تومان در سال است که رتبه‌ی نخست کشور را داریم، اما بدون آن از نفت با درآمد ماهیانه 330 هزار تومان به رتبه 31کشوری سقوط می‌کنیم.

نوروزی به معضل بیکاری در استان و رقم 16.5 درصدی آن اشاره و اظهار کرد: اگر بخواهیم نرخ بیکاری سنین 16 تا 24 سال را اضافه کنیم، این عدد به 45 درصدی نیز می‌رسد.

بزرگترین معدن فسفات رسوبی کشور در کهگیلویه و بویراحمد است

وی با اشاره به ظرفیت‌های معدنی این استان گفت: برجسته‌ترین معدن استان بزرگترین معدن فسفات رسوبی کشور است که در شهرستان چرام این استان قرار دارد.

معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: گردشگری مبتنی بر طبیعت و طبیعت‌گردی از پتانسیل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است.

استان کهگیلویه و بویراحمد فاقد آزادراه است

نوروزی مهم‌ترین مشکلات و ضعف‌های این استان را ضعف شبکه‌ی ارتباطی ریلی، هوایی و جاده‌ای برشمرد و افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد فاقد آزادراه است و تنها 65 کیلومتر، بزرگراه دارد که از استاندارد و نرم آن فاصله‌ی زیادی دارد. این استان فاقد شبکه‌ی ریلی است و حمل و نقل هوایی آن بعلت مشکلات زیرساختی مشکلاتی دارد، طوری‌که هم‌اکنون دو فرودگاه یاسوج و گچساران نیمه فعال هستند.

وی خاطرنشان کرد: 1676 روستای دارای سکنه در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که پراکندگی سکونت‌گاه‌های روستایی مشکلاتی را دارد. این استان 15 هزار و 504 کیلومتر مربع وسعت دارد و 658 هزار نفر جمعیت که 0.9 درصد جمعیت و وسعت کشور است و دومین استان کم جمعیت کشور است.

معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در این استان 52 درصد شهرنشین و 48 درصد روستانشین هستند. استان کهگیلویه و بویراحمد دارای 8 شهرستان، 19 بخش و 17 شهر است که شهر یاسوج بعنوان مرکز این استان بیش از 100 هزار نفر جمعیت دارد و دو شهر دهدشت و دوگنبدان بین 40 تا 50 هزار نفر جمعیت دارند.

55 درصد روستائیان کهگیلویه و بویراحمد فاقد گاز هستند

نوروزی خاطرنشان کرد: 98 درصد جامعه‌ی شهری این استان از نعمت آب سالم، 100 درصد از برق و 98 درصد از گاز برخوردارند و 71 درصد روستانشینان این استان از آب سالم، 76 درصد از برق و 45 درصد از گاز بهره‌مند هستند.

وی خاطرنشان کرد: سهم استان از منابع بانکی کشور 0.2 درصد است که بنیه‌ی مالی مردم کافی نیست. بنیه‌ی مالی و مصارف در این استان 33 درصد است در حالیکه در کشور 75 درصد است و یکی از موانع توسعه‌ی استان کهگیلویه و بویراحمد ضعف منابع بانکی و بنیه‌ی مالی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.