یکشنبه، ۰۴ آبان ۹۳ - ۱۱:۴۳

یک روانپزشک معتقد است، کودکانی که در سال‌های آخر مقطع ابتدایی دچار شکست تحصیلی شده‌اند، بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند. به…

یک روانپزشک معتقد است، کودکانی که در سال‌های آخر مقطع ابتدایی دچار شکست تحصیلی شده‌اند، بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، دکتر عادله الهی در همایش سلامت روان و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که به مناسبت هفته سلامت روان برگزار شد، گفت: نوجوانان و جوانان به دلیل ویژگی‌های خاص سن رشد و حس هویت جویی و استقلال طلبی که دارند، بیشتر به سمت آسیب‌های اجتماعی کشیده می‌شوند.

وی با بیان اینکه نوجوانان دوست دارند از خانواده خود مستقل شوند و به گروه‌های هم سال خود بپیوندند، ادامه داد: آنها برای پیوستن به گروه‌های هم سال خود هر کاری انجام می‌دهند تا در جمع آنها پذیرفته شوند و همین امر آنها را در معرض بسیاری از آسیب‌های اجتماعی قرار می‌دهد.

وی با اشاره به عوامل خطرسازی که باعث می‌شود فرد به سمت آسیب‌های اجتماعی خصوصا مواد مخدر کشیده شود، تاکید کرد: برخی از این ویژگی‌ها فردی و برخی محیطی است.

ویژگی‌های زیست شناختی و روانشناختی، قدرت نه گفتن، پرخاشگری در سنین پایین، اعتماد به نفس پایین، هیجان طلبی، زمینه های ژنتیکی و دلبستگی اندک به محیط زندگی از جمله عوامل فردی است که الهی از آنها نام برد.

به گفته وی، عوامل محیطی نیز شامل سابقه خانوادگی مصرف مواد مخدر، کشمکش‌های خانودگی، غیبت یکی از والدین، فقدان نظارت و قانون در خانواده، وجود فرد مصرف کننده مواد در خانواده، تنبیه‌های نامناسب، شرایط مالی و اقتصادی ضعیف و همچنین سکونت در مناطقی که در آن آسیب‌های اجتماعی زیاد بوده، است.

این روانپزشک با اشاره به عوامل اجتماعی که افراد را در معرض سوءمصرف مواد مخدر قرار می‌دهد، تاکید کرد: این عوامل نیز شامل کمبود امکانات تفریحی و فرهنگی در جامعه، ارزانی و در دسترس بودن مواد مخدر، بیکاری، فقر و بی خانمانی و … است.

وی خاطرنشان کرد: کودکانی که در سال‌های آخر مقطع ابتدایی دچار شسکت تحصیلی شده‌اند، با بچه‌های دیگر درگیر می‌شوند و در مدرسه شیطنت و آتش افروزی می‌کنند، بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند.

الهی معتقد است، کاهش این عوامل می‌تواند به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی خصوصا اعتیاد به مواد مخدر کمک کند.

وی افزود: عواملی هستند که از آنها با عنوان عوامل حفاظت کننده یاد می‌شود که آنها نیز به دو دسته محیطی و فردی تقسیم می‌شوند.

به گفته این روانپزشک، عوامل فردی شامل مهارت های فردی مناسب، استقلال، تاب آوری، قدرت مقابله با فشارهای روانی، عملکرد تحصیلی مطلوب و … است و عوامل محیطی نیز شامل نظارت والدین، احساس تعلق خاطر به خانواده، مسکن و درآمد کافی، امکانات سرگرمی و تفریحی مناسب و … است.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *