سه شنبه، ۰۴ شهریور ۹۳ - ۰۳:۱۴

سلامت نیوز: خواب کمتر از ٨ ساعت در کودکان می‌تواند خطرناک باشد و امکان ابتلا به دیابت یا همان مرض قند را در…

سلامت نیوز: خواب کمتر از ٨ ساعت در کودکان می‌تواند خطرناک باشد و امکان ابتلا به دیابت یا همان مرض قند را در آنها افزایش می‌دهد.

دکتر خندان بارانی، پزشک کودکان در روزنامه شهروند نوشت: تقویت سیستم ایمنی بدن، ترمیم نورون‌ها، ساماندهی یادگیری، حافظه و رشد کودکان و نوجوانان از عملکردهای ویژه خواب به دلیل ترشح بیشتر هورمون رشد هنگام خواب است.

در رابطه با کودکان ٧ تا ١٢ ساله باید گفت که در این سن با افزایش روابط اجتماعی، مدرسه و فعالیت‌های خانوادگی، ساعت خواب شبانه کودک با تأخیر روبه‌رو شده و کاهش می‌یابد. اگرچه کودکان در این سن به ۹ تا ۱۲ ساعت خواب شبانه روز نیاز دارند؛ اما میانگین خواب آنها تنها ۹ ساعت است.
خواب مناسب به همان اندازه دوران کودکی، برای سلامتی نوجوانان هم لازم است. البته کارشناسان دریافته‌اند که ممکن است نوجوانان بیشتر از زمان کودکی‌شان بخوابند. اگر چه فشارهای اجتماعی در این سن مانع از خوب خوابیدن نوجوانان می‌شود، اما بدن آنها به ۶ تا ۸ ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارد.
توصیه می‌شود که به هیچ وجه درس خواندن بهانه‌ای برای عوض شدن خواب شبانه با خواب در طول روز نشود. مطمئنا مطالبی که در آخر شب یاد گرفته‌ می‌شود نسبت به مطالب خوانده شده در صبح از ماندگاری کمتری برخوردار است.
تعداد زیادی از کودکان هنگام خواب باید با وسیله‌ای بازی کرده و سرگرم شوند. والدین این کودکان می‌توانند کودکان‌شان را با وسایل سرگرمی و در سن‌های بالاتر با قصه‌های شبانه به بستر خواب بفرستند.
اینکه تعدادی از کودکان تا نیمه‌های شب به بازی‌های رایانه‌ای مشغول هستند کاملا برای روان کودک خطرناک است و در آینده از او فردی خشن که در لحظات سخت بدترین تصمیمات را می‌گیرد، می‌سازد.
هنگام خواب مغز از برخی کارکردهای حیاتی برخوردار است که در بیداری نمی‌تواند آنها را انجام دهد. اگرچه هنوز داده‌های قطعی وجود ندارد، اما ارتباط کمبود مزمن خواب با بیماری‌های جسمانی جدی ازجمله بیماری‌های قلبی، دیابت و چاقی مشخص شده است. از نوزادی تا بزرگسالی، تغییرات محسوسی در مقدار خواب موردنیاز روزانه، مقدار زمانی که در هر مرحله صرف خوابیدن می‌شود و سهولت به خواب رفتن و در خواب ماندن، وجود دارد. نوزادان در طول روز ١٦ تا ۱۸ ساعت می‌خوابند.
خواب کمتر از ٨ ساعت در کودکان می‌تواند خطرناک باشد و امکان ابتلا به دیابت یا همان مرض قند را در آنها افزایش می‌دهد. خواب مناسب (مانند خواب ظهر) انرژی لازم را جهت پرداختن به امور روزمره در فرد تأمین می‌کند و در صورت بی‌توجهی به کیفیت خواب، خستگی روزانه، بی‌انرژی بودن، بیقراری، پرخاشگری و عدم وجود تمرکز در انجام کارهای روزانه را در فرد ایجاد می‌کند.
بهتر است محل مناسب و تاریک و کم سروصدایی به‌طور ثابت برای خواب تعریف شود و جای خواب تغییر نکند. همچنین در افراد بزرگ‌تر استفاده از دوش آب ملایم قبل از خواب، می‌تواند باعث آرامش اعصاب و خواب راحت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.