سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۳:۰۹

عاکفه احمدی افشار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه هم اکنون طرح پژوهشی بهبود آسم…

عاکفه احمدی افشار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه هم اکنون طرح پژوهشی بهبود آسم و آلرژی به شیوه نمک درمانی در این استان در دست اجراست، افزود: در مرحله نخست اجرای این طرح، کودکان مبتلا به بیماریهای آسم و آلرژی نمک درمانی می شوند.

وی یادآورشد: این طرح با همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دانشگاه علوم پزشکی استان اجر می شود که بااستفاده از نمکهای معدن چهرآباد و دوزکند فضایی کوچک برای اجرای این پروژه پژوهشی تحت عنوان ˈتاثیر فضای حاوی نمک بر بهبود عملکرد دستگاه تنفسیˈ فراهم شده است.

احمدی افشار، افزود: پروژه پژوهشی تاثیر فضای حاوی نمک از معادن چهرآباد و دوزکند بر بهبود عملکرد دستگاه تنفسی برای نخستین بار در کشور در این استان انجام می گیرد.

وی اظهارکرد: فاز مطالعاتی این طرح انجام و حتی آثار این نوع درمان در برخی کشورها تجربه شده است.

احمدی افشار تصریح کرد: نمک درمانی به عنوان یک روش درمانی همواره مورد توجه کشورهای اروپایی بوده و کشورهای دیگری نیز با پیروی از این شیوه اقداماتی را در این خصوص انجام دادند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی نجان، گفت: با بهره گیری از روشهای مختلف نمک درمانی انقباض راه های هوایی انسان کاهش می یابد و برای فرد احساس آرامش ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: در فاز نخست 60 کودک به صورت داوطلبانه در اجرای این طرح مشارکت دارند که یک دستگاه نفس سنج به طور رایگان در اختیار آنها قرار داده می شود تا با آموزش های لازمی که به آنان ارایه شده است دو بار در روز به راحتی از این دستگاه استفاده کنند و داده های آن به کارشناسان برای نتیجه گیری ارایه شود.

این فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی مرکز آموزشی درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان گفت: کودکان مورد مطالعه به مدت سه روز در سه هفته در اتاق نمک قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه کار مطالعاتی این طرح از دو سال پیش در این استان آغاز شده است، اظهار کرد: فضای مورد اجرای این طرح نیز توسط سازمان میراث فرهنگی استان با تامین اعتبارات لازم آن در مدت یکسال فراهم شد.

احمدی افشار خاطرنشان کرد: نتایج نهایی مطالعاتی این طرح بر کودکان مورد مطالعه پس از دو ماه اعلام می شود و این مهم افق روشنی را در درمان بیماران هدف ایجاد خواهدکرد.

596/7320

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.