سه شنبه، ۱۱ مهر ۹۶ - ۰۹:۳۳
کوسه ریش دار

همان گونه که می دانید تا به امروز محققان با کمک جانوران و با استفاده از ، زهر ، اعضا بدن و بخصوص…

همان گونه که می دانید تا به امروز محققان با کمک جانوران و با استفاده از ، زهر ، اعضا بدن و بخصوص خون آن ها به ساخت داروهای حیاتی دست زده اند که اخیرا نیز دانشمندان استرالیایی با مطالعه روی بر روی کوسه ریش‌ دار توانستند نوعی آنتی‌ بادی‌ در خون این جانور دریایی بیابند که در ساخت دارویی برای درمان فیبروز یا فساد بافت مؤثر است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

 محققان دانشگاهی با خون کوسه ریش دار در ملبورن استرالیا دارویی را با آنتی‌ بادی‌ هایی که در خون این آبزی پیدا کردند ، ساخته‌ و قرار است روی بیمارانی که به دلیل ابتلا به بیماری‌های جسمی مختلف تحت درمان‌های چند میلیونی و پرهزینه قرار می‌گیرند ، آزمایش شود.

کوسه ریش دار که جز یکی از ۳۸۵ گونه از کوسه های ساکن اقیانوس ها است با خواص درمانی خاصی که در خون خود دارد می توان با ساخت دارو از آن به درمان بیماری «فیبروز» یا «فساد بافت‌های بدن» کمک کرد.

کوسه ریش دار

بد نیست بدانید که فیبروز شامل تشکیل بافت همبند است که ضخیم می‌شود و زخم ایجاد می‌کند و در نتیجه آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به جا می‌گذارد و البته این دارو براساس نوعی پروتئین تولیدشده انسانی و بر پایه نوعی آنتی‌بادی بدن کوسه ریش دار ساخته شده است و قرار است برای درمان فیبروز ریه، چشم، پوست، کبد و قلب روی نمونه‌های انسانی مورد آزمایش قرار گیرد.

فیبروز خط پایان بسیاری از بیماری‌هاست که می‌تواند کشنده باشد. اگر فردی بیمار یا دچار آسیب‌دیدگی اندام شود، بخش آسیب‌دیده برای بهبودی تلاش می‌کند به طوری که بدن بیش از حد معمول کلاژن و بافت فیبروز تولید می‌کند که در نهایت ممکن است باعث نارسایی آن اندام شود.

با این حال حدود ۷/۵ میلیون دلار صرف آزمایش انسانی این دارو در سال ۲۰۱۸ شده است. محققان معتقدند که اگر خون کوسه را به طور مستقیم به انسان تزریق کنند، بدن آن را به عنوان مولکول ناشناس تشخیص می‌دهد و آن را پس می‌زند. از همین رو، مولکولی را ساخته‌اند که شبیه مولکول بدن کوسه عمل می‌کند اما متعلق به انسان است بنابراین بدن آن را پس نمی‌زند. دانشمندان، این آنتی‌بادی را از خون کوسه ریش دار به دست آورده‌اند اما معتقدند که این مولکول در بیشتر گونه‌های این کوسه وجود دارد.

[highlight]منبع[/highlight]  BBC

5 دیدگاه برای “ساخت دارو از خون کوسه ریش‌ دار توسط محققان استرالیایی”

 1. صبا گفت:

  حیوون زشتی 😐

 2. علي ياري گفت:

  قدرت خدا

 3. شادي گفت:

  ٧/۵ میلیون دلار هزینه کردن 😳😳

 4. كاظم گفت:

  خدایا بزرگیت روشکر

 5. زهرا گفت:

  باحال بوده اختراعش 😄

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.