جمعه، ۱۶ اسفند ۹۸ - ۱۰:۳۱
کوه آتشفشانی در مریخ

کوه آتشفشانی در مریخ در حالی خبر ساز شده که ناسا به تازگی تصویری از یک حفره عظیم روی آن را منتشر کرده…

کوه آتشفشانی در مریخ در حالی خبر ساز شده که ناسا به تازگی تصویری از یک حفره عظیم روی آن را منتشر کرده است. برای تماشای تصاویر و توضیحات با ما همراه شوید.

ناسا تصویری از یک حفره مرموز در مریخ را منتشر کرد.  این تصویر نشان‌ دهنده حفره بزرگی در یکی از بزرگترین آتشفشان‌ های سیاره مریخ است. این حفره یکی از مثال‌ های “دالان گدازه” است که می‌ تواند به عنوان مکانی برای استفاده از پایگاه‌ های استقرار انسان در مریخ استفاده شود.

دالان گدازه مجراهای طبیعی هستند که گدازه‌ های آتشفشانی از خود به جا می‌ گذارند. حفره‌ ای که در این تصویر شاهد هستیم، در کوه طاووس واقع شده که یک آتشفشان سپری بزرگ واقع در منطقه” تارسیس” در سیاره مریخ است و ۸.۷ مایل ارتفاع دارد که حتی از قله اورست هم بلندتر است.

کوه آتشفشانی در مریخ

دهانه این آتشفشان هم ۳۵ متر وسعت دارد. ناسا در رابطه با این حفره بزرگ نوشت:

حفره‌ هایی این‌چنینی از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار هستند؛ زیرا غارهای داخلی آن‌ ها از سطح خشن مریخ در امان هستند و موجب می‌ شوند شرایط حیات مریخی همچنان باقی بماند.

بنابراین این گودال‌ ها مکان‌ های مناسبی برای استقرار فضاپیماها، ربات‌ ها و حتی کاشفان انسانی سیاره‌ ها در آینده هستند. اصل این تصویر در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط “مدارگرد شناسایی مریخ” ثبت شد.

مدارگرد شناسایی مریخ فضاپیمای چند منظوره ناسا است که برای شناسایی و اکتشاف مریخ از روی مدار، طراحی شده‌ است. هنگامی‌ که این مدارگرد به مدار مریخ رسید، به پنج فضاپیمای دیگر در مدار یا روی سطح آن سیاره پیوست.

محققان معتقدند که اگر روزی انسان روی مریخ قدم بگذارد، چنین دالان‌ های گدازه‌ ای، بزرگترین فضاهای زیرسطحی در مریخ هستند و می‌ توانند از انسان‌ ها در برابر انواع خطرات موجود در مریخ از جمله اشعه‌ های کیهانی محافظت کنند.

[highlight]منبع: metro[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.