سه شنبه، ۱۴ دی ۹۵ - ۰۹:۵۵
کوچکترین آدم‌‌ برفی دنیا

کوچکترین آدم‌‌ برفی دنیا به اندازه سه میکرون در حالی توسط دانشمندان دانشگاه وسترن کانادا ساخته شده است که آن ها تصویری از…

کوچکترین آدم‌‌ برفی دنیا به اندازه سه میکرون در حالی توسط دانشمندان دانشگاه وسترن کانادا ساخته شده است که آن ها تصویری از این کوچکترین آدم‌ برفی دنیا را منتشر کرده اند و به گفته سازندگانش قد این آدم برفی حدودا سه میکرون است، یعنی سه‌ هزارم میلی‌متر ضخامت موی انسان حدودا هفتاد و پنج هزارم میلی‌متر است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

البته جالب است بدانید که پیش از ساخت کوچکترین آدم‌‌ برفی دنیا رکورد پیشین آن حدود ۱۰۰ میکرون بود. یعنی سازندگان آدم برفی جدید حدود ۹۷ میکرون از ریزترین نمونه مشابه آن کاسته‌اند و البته این آدم‌ برفی را فقط با میکروسکوپ الکترونی می‌تواند دید.

البته جنس آدم‌ “برفی” از برف نیست. در واقع با سه گوی ۹ دهم میکرونی از جنس سیلیکا ساخته شده. سیلیکا ترکیبی است از سیلیکون و اکسیژن که در موادی مثل ماسه و کوارتز یافت می‌شود.

البته باید گفت که ساخت کوچکترین آدم‌‌ برفی دنیا آن هم به این ریزی با دست غیر ممکن بوده و محققان نیز برای روی هم گذاشتن گوی‌های این آدرم برفی از شیوه‌ای به نام لیتوگرافی الکترونی استفاده کرده‌اند.

با این حال ساحت کوچکترین آدم‌‌ برفی دنیا هم طبیعتا با آدم‌ برفی‌های مرسوم کمی فرق دارد چرا که مثلا چشم‌هایش را به جای ذغال با اشعه روی صورتش درآورده‌اند و همین‌طور دست و پا و بینی‌ آن نیز به جای تکه‌های چوب و هویج ، از تکه‌های بسیار ریزاستفاده شده است.

[highlight]منبع : bbc[/highlight]

3 دیدگاه برای “کوچکترین آدم‌‌ برفی دنیا به اندازه سه میکرون ساخته شد + عکس”

  1. سینوحه گفت:

    خیلی جالبه

  2. ساعدی گفت:

    سه میکرون خیلی کوچیکه

  3. شامی گفت:

    چه واضح و زیباست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.