چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۹۸ - ۱۰:۰۳
کوچکترین ترانزیستور جهان

کوچکترین ترانزیستور جهان در ایالات متحده آمریکا به زودی ساخته خواهد شد. این قطعه بر خلاف ترانزیستور معمولی دیگر با که با سیلیسیم…

کوچکترین ترانزیستور جهان در ایالات متحده آمریکا به زودی ساخته خواهد شد. این قطعه بر خلاف ترانزیستور معمولی دیگر با که با سیلیسیم و ژرمانیم ساخته می شوند از جنس تلوریم است.

پژوهشگران آمریکایی موفق شده‌اند با استفاده از یک ماده کمیاب و با الهام از DNA، کوچکترین ترانزیستور جهان را بسازند. شاید یکی از عناصر کمیاب زمین موسوم به “تلوریم” (Tellurium) بتواند به ابداع کوچکترین ترانزیستور جهان کمک کند.

تراشه‌های رایانه‌ای برای پردازش اطلاعات، ترانزیستورها را به کار می‌گیرند. هر چه تعداد ترانزیستورهای روی یک تراشه بیشتر باشد، رایانه سریع‌تر کار می‌کند.

کوچکترین ترانزیستور جهان

پروژه‌ای که در “دانشگاه پردو” (Purdue University) و با همکاری “دانشگاه فناوری میشیگان” (MTU)، “دانشگاه واشینگتن در سن‌لوئیس” (WUSTL) و “دانشگاه تگزاس در دالاس” (UTD) انجام شده، نشان می‌دهد شاید ماده‌ای که شکل یک مارپیچ یک‌بعدی DNA را دارد و در یک نانولوله از جنس “نیترید بور” (Boron nitride) قرار گرفته، بتواند به ساخت یک ترانزیستور کارآمد به قطر دو نانومتر کمک کند.

ترانزیستورهایی که در بازار وجود دارند، از یک سیلیکون سنگین‌تر ساخته شده‌اند و اندازه آنها بین ۱۰ تا ۲۰ نانومتر است. “جو کیو” (Joe Qiu)، مدیر برنامه “آزمایشگاه پژوهشی ارتش آمریکا” (ARL) که از بنیان‌گذاران این پروژه است، گفت:

این پژوهش، اطلاعات بیشتری را در مورد یک ماده امیدوارکننده آشکار می‌کند که می‌تواند به ابداع ترانزیستورهای کوچک منجر شود و امکان محاسبه سریع‌تر را با مصرف انرژی کمتر فراهم کند. این فناوری، کاربردهای مهمی برای ارتش ما خواهد داشت.

تمرکز پژوهشگران در این پروژه بر ادغام، سرعت و دقت است تا اطمینان حاصل شود که فرآیند ابداع، به اندازه کافی قابل سازگاری و انعطاف‌پذیر است و می‌تواند با سرعت تغییر فناوری هماهنگ شود.

دکتر “پیده یه” (Peide Y)، استاد مهندسی برق و رایانه دانشگاه پردو گفت: تلوریم، ماده‌ای بسیار منحصر به فرد است و می‌تواند به ابداع یک ترانزیستور که شاید کوچک‌ترین ترانزیستور جهان باشد، کمک کند.

یکی از راه‌های کوچک کردن ترانزیستورهای موسوم به “ترانزیستور اثر میدان” (FET) که در بیشتر ابزارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ساخت مدارهایی است که نانوسیم‌های باریک‌تری را احاطه کرده‌اند. این نانوسیم‌ها، در میان نانولوله‌هایی قرار می‌گیرند که از آنها محافظت می‌کنند.

دکتر “یه” و گروهش تلاش کردند تا تلوریم را به اندازه یک زنجیره اتمی کوچک کنند و سپس ترانزیستورها را با این زنجیره‌های اتمی یا نانوسیم‌های فوق باریک بسازند.

[highlight]منبع: purdue[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *