جمعه، ۱۱ دی ۹۴ - ۰۴:۱۳

کوچک‌ترین شارژر سلول سوختی جهان به تلاش محققان سوئدی برای حل مشکل عدم دسترسی به برق در نواحی دورافتاده به گونه ای ساخته…

کوچک‌ترین شارژر سلول سوختی جهان به تلاش محققان سوئدی برای حل مشکل عدم دسترسی به برق در نواحی دورافتاده به گونه ای ساخته شده است که براحتی درون جیب یا کیف افراد قرار گرفته و قابل استفاده است.این در حالی است که شرکت های زیادی برا ساخت چنین شارژری سال هاست که در حال تحقیق و بررسی هستند.

قبل از توضیحات بیشتر در خصوص کوچک‌ترین شارژر سلول سوختی جهان باید گفت که پیش از این شرکت‌های SiGNa Chemistry و myFC شارژر سوخت سلول/باتری PowerTrekk را تولید کرده بودند اما با وجود این که یک دستگاه دستی و قابل حمل است، اما دارای اندازه بزرگی است. اکنون فناوری JAQ شرکت myFC این مشکل را حل کرده است.

این در حالی است که هر دو دستگاه PowerTrekk و جانشین قدرتمندتر آن از شکل بلوک مانند برخوردارند و دارای یک باتری لیتیوم یونی هستند که توسط یک سلول سوخت هیدروژن داخلی شارژ و این سلول در عوض با آب و صفحه‌های قابل تعویض سیلیکون سدیم کار می‌کند.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]پیل سوختی Fuel cell یک مبدل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی است. این تبدیل مستقیم بوده و از بازدهٔ بالایی برخوردار است. معروف ترین نوع پیل سوختی در حال حاضر پیل سوختی هیدروژنی است، که در این مقاله به آن پرداخته می شود. انواع دیگر پیل سوختی مانند پیل سوختی متانول نیز کاربردهای خاصی دارند. در مورد پیل سوختی هیدروژنی می‌توان گفت که در این تبدیل از عمل عکس الکترولیز آب استفاده می‌گردد، به عبارت دیگر از واکنش بین هیدروژن و اکسیژن، آب، حرارت و الکتریسیته تولید می‌گردد. هر سلول در پیلهای سوختی از سه جزء آنُد، کاتُد و الکترولیت و غشا تشکیل شده‌است.[/box]

در این میان در مقایسه، سلول سوختی پنج ولت/یک آمپر JAQتقریبا به اندازه و شکل یک تلفن همراه هوشمند بوده و از باتری‌های قابل حمل فوق نازک نیرو می‌گیرد که به آسانی با آب و نمک بارگذاری می‌شوند. هنگامی که یکی از آن باتری‌ها در سلول سوختی بارگذاری می‌شود، هیدروژن تولید می‌شود و JAQ شروع به شارژ تلفن یا تبلت کاربر می‌کند.

بنابراین اگر چه این باتری‌های فوق نازک ۱۸۰۰ میلی آمپر بر ساعت، از مواد بازیافت شده ساخته شده‌اند، متاسفانه آنها برای شارژ تنها یک تلفن ساخته شده‌اند و پس از استفاده باید دور انداخته شوند.

در پایان فراموش نشود که شرکت myFC ادعا می‌کند که راه‌اندازی اولیه JAQs در حال حاضر انجام شده و بخش عمده راه اندازی آن به زودی انجام می‌شود. قیمت اولیه این دستگاه ۵٫۳۵ دلار اعلام شده است.

منبع: gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.