یکشنبه، ۱۵ دی ۹۸ - ۰۹:۴۰
کپی استارتاپ

کپی استارتاپ ها در کشور در حالی رایج شده است که دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری…

کپی استارتاپ ها در کشور در حالی رایج شده است که دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در اکوسیستم استارتاپی ایران یک سیکل تکراری در حال وقوع است، گفت: این امر موجب از بین رفتن ایده‌ها و سرمایه‌گذاری‌های جدید در این اکوسیستم می‌شود.

مهدی محمدی در خصوص کپی استارتاپ ها در کشور گفته ، متاسفانه در اکوسیستم استارتاپی ایران همه دوست دارند که یک بیزینس‌مدل (الگوی کسب و کار) موفق را تکرار کنند، بنابراین یک سیکل تکراری در این اکوسیستم در حال شکل‌گیری است.

وی بیان کرد: در این جریان یک سری استارتاپ‌های کوچک ایده‌پردازی می‌کنند اما چون ایده‌ها و بیزینس مدلشان تکراری است و از سویی انحصار آن در بیزینس‌مدل‌های اولیه شکل گرفته، نمی‌توانند موفق باشند.

محمدی ادامه داد: به همین خاطر این سیکل تکراری باعث می‌شود که اولا ایده‌های جدید از بین برود و به تبع آن افرادی که صاحب ایده هستند سرخورده شوند، دوم سرمایه‌گذاری‌های جدید نیز از بین بروند و افراد، جرات سرمایه‌گذاری مجدد پیدا نکنند و سوم اینکه عمق تکنولوژی در اکوسیستم ما کاهش پیدا کند.

وی یادآور شد:  دلیل این امر نیز این است که همه بر سرویس و خدمات، متمرکز شده‌اند نه بر توسعه تکنولوژی که می‌تواند عمق دانشی و تکنولوژیک و پایداری و مزیت رقابتی را برای استارتاپ‌های ما ایجاد کند.

کپی استارتاپ

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی افزود: سوال اصلی این است که آیا مسیر فعلی که برای این اکوسیستم شکل گرفته، درست است یا نه، اگر جواب منفی است و ما باید به سمت متنوع کردن اکوسیستم و کمک به شکل‌گیری استارتاپ‌های فناوری‌محور برویم حالا مکانیزم‌ها و نوع مداخلاتی که باید دولت انجام دهد چیست؟ آیا دولت باید مداخله کند یا خیر، در پاسخ به این سوال باید گفت که دولت باید در این امر مداخله کند ولی نوع مداخلات دولت در این امر هنوز مبهم است، اینکه چه نوع مداخلاتی و در چه بخشی‌هایی از جمله رگولاتوری، حمایت مالی، حمایت زیرساختی، حمایت‌های توانمندازی دانشگاه و مراکز تحقیقاتی باشد مشخص نیست.

به باور وی، این امر به این دلیل مبهم است که شکل‌گیری استارتاپ‌ها و فعالیت آنها در زمره فناوری‌های جدیدی قرار می‌گیرد که در کشور ما شکل گرفته و هنوز جای کار دارد.

منبع : ایرنا 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.