چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۴

یک عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: کیفیت علمی برخی آموزشگاه‌های زبان انگلیسی پایین است، اما به جای پلمب آنها باید به فکر…

یک عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: کیفیت علمی برخی آموزشگاه‌های زبان انگلیسی پایین است، اما به جای پلمب آنها باید به فکر ارتقای علمی این آموزشگاه‌ها باشیم.

عزیزالله دباغی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، در خصوص کیفیت موسسات زبان انگلیسی اظهار کرد: در حال حاضر به موسسات زبان نیاز داریم چرا که تعداد دانش آموختگان و دانش پ‍ژوهان زبان زیاد است، اما اعتقاد دارم که باید نظارتی وجود داشته باشد تا هر کسی نتواند موسسه‌ای ایجاد کند.

وی افزود: قبل از انقلاب، آموزش زبان بسیار کم بود، اما بعد از انقلاب این امر بیشتر شد و در حال حاضر در بحث زبان نیز در خاورمیانه، بهترین و در آسیا نیز یکی از تک کشورهای دو زبانه هستیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه برخی‌ها با تنگ نظری و عده‌ای با این اعتقاد که برخی موسسات باید پلمب شود، افزود: بودن کلاس‌های زبان انگلیسی سود فرهنگی بالایی دارد، اما باید کنترل شده باشد و ناظرانی وجود داشته باشند تا بر روی تمام مسائل مانند نحوه تدریس و نوع کتاب نظارت کنند.

دباغی در خصوص تلفظ‌های متفاوتی که در آموزشگاه‌ها وجود دارد، بیان کرد: تلفظ‌های زیادی مانند آمریکایی، انگلیسی، هندی و آسیای شرقی وجود دارد، اما تلفظ اصل نیست و یادگیری تلفظ بومی کافی است.

وی با بیان اینکه تنها مساله‌ای که وجود دارد بحث تطابق فرهنگی است، افزود: یکی از معضلاتی که در آموزشگاه‌ها دیده می‌شود بحث معلمان زبانی است که در این آموزشگاه‌ها تدریس می‌کنند چرا که برخی از این افراد تنها چند ترم زبان خوانده‌اند و اکنون در آموزشگاه‌ها تدریس می‌کنند.

دباغی با بیان اینکه برخی آموزشگاه‌ها برای دادن دستمزد کمتر، معلمانی با تجربه پایین را به خدمت می‌گیرند، ادامه داد: این کار غیرقانونی است چرا که معلمان زبان باید حداقل لیسانس داشته باشند، البته باید اتحادیه‌ای ایجاد شود تا حقوقی ثابت برای معلمان آموزشگاه‌ها در نظر گرفته شود؛ همچنین وجود یک نظام آموزشی ترجمه باعث می‌شود کیفیت آموزشگاه‌ها بالاتر برود و شاهد ضایعات تلفظی نیز نباشیم.

وی با بیان اینکه نباید زبان را انحصاری کنیم چرا که این کار به نفع جامعه نیست، گفت: هر فارغ التحصیل زبان مانند تمامی حرفه‌ها حق امرار معاش از طریق رشته تحصیلی‌اش را دارد، اما نباید به سمتی حرکت کنیم که موسسه‌های آموزش زبان به حرفه‌های دیگر نیز بپردازند، البته قبول دارم کیفیت علمی برخی آموزشگاه‌ها پایین است، اما به جای پلمب باید به فکر ارتقای علمی این آموزشگاه‌ها باشیم.

دباغی ادامه داد: هرگاه تابستان از راه می‌رسد سازمان‌های گوناگون مانند شوراهای محل اقدام به ایجاد کلاس زبان می‌کنند که چنین کلاس‌هایی اصلا مفید نیستند. همچنین برخی دانشگاه‌های غیر انتفاعی نیز کلاس‌های زبان برگزار می‌کنند با وجودی که حق چنین کاری ندارند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه باید تمام قوانین در آموزشگاه‌ها اجرا شوند، اظهار کرد: اگر اداره ارشاد یا آموزش و پرورش متولی این امر هستند باید جلوی برخی بی قانونی‌ها را بگیرند تا این بازار شلوغ زبان انگلیسی از این هرج و مرج خارج شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *