چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۲

پزشکان موفق به شناسایی یک ژن کلیدی مرتبط با مالاریا شدند که می‌تواند در درمان و پیشگیری از این بیماری نقش به‌ سزایی…

پزشکان موفق به شناسایی یک ژن کلیدی مرتبط با مالاریا شدند که می‌تواند در درمان و پیشگیری از این بیماری نقش به‌ سزایی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، ‌گروهی از کارشناسان چینی، فرانسوی،‌ دانمارکی و آلمانی تاکید کردند گونه‌ای آنتی‌ژن از خانواده ژن چند تکثیری «پلاسمودیوم فالسیپروم»، ژن کلیدی در ارتباط با بروز بیماری شدید مالاریا است. در این بررسی مشاهده شد بیان یک ژن زیرگروه خاص موسوم به «upsA» فاکتوری است که موجب بروز مالاریا مغزی انسانی، نوع شدید این بیماری می‌شود.

پرفسور «ژانگ کئینگ‌فنگ»، یکی از متخصصان این مطالعه گفت:فاکتوری موسوم به «PfRNase II» غیرفعال شدن ژن‌های نوع upsA را کنترل می‌کند. متخصصان رابطه معکوس بین تعداد نسخه‌های PfRNase II و ژن‌های upsA را مشاهده کردند که نقش فاکتور PfRNase II را در بروز نوع شدید مالاریا آشکار می‌کند. متخصصان معتقدند نتایج این مطالعه سرنخ‌هایی را برای تولید واکسن و داروهای مقابله‌کننده با مالاریا ارائه خواهد کرد که می‌تواند نجات‌دهنده جان بیماران از جمله کودکان زیر پنج سال باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، مالاریا یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های عفونی به حساب می‌آید که در سال می‌تواند به مرگ حدود یک میلیون نفر در جهان منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.